Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Suşehri

Sivas’a 144 km uzaklıktadır. İlçe nüfusu 25.000, kasaba ve köyler 15.000 olmak üzere toplam 44.000’dir. ilçede 1 belde 70 köy 42 mezra bulunmaktadır.

İlk yerleşim yeri şuanki merkezin 2 km doğusundaki Bulaklı mevkiidir. Depremler sonucu yerleşim yeri şimdiki yerinde Andıryas adı ile kurulmuştur.

Akşar, Eskişar, Kale Köyleri ve Çataloluk Beldesi yakımlarında Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Büyükgüzel ve Küçükgüzel köyleri yakınlarında Roma devrine ait önemli merkezler bulunduğu, arkeolojik çalışmalarda elde edilen kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Akşar Köyünün bulunduğu yerin Ortaçağ devrinde önemli bir merkez olduğu ve civar yerleşim yerlerinin buraya bağlı olduğu tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. 1243 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılmasına neden olan Kösedağ Savaşı , Kösedağ eteklerinde ve Suşehri Ovasında meydana gelmiştir.

Tarihi kaynaklardan rivayet edildiğine göre ; Hz. Mevlana babası ile beraber , Erzincan’dan Suşehri’ne geldiği ve kendisi için Akşar’da bir medrese yapılmıştır. Hz. Mevlana’nın burda 2 yıl kaldığı ve ders verdiği anlatılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet’in Otlukbeli, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran ve Murad’ın Bağdat Seferi sırasında Kelkit Vadisinden ve Suşehrinden geçtikleri tarihi kaynaklarda yer almaktadır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Erzurum kongresine giderken Suşehrine uğramaş ve misafir edilmiştir. Kongre dönüşü 1 Eylül 1919 günü Ulu Önder tekrar uğramış ve konaklamıştır.Cumhuriyetin kuruluşundan sonra , Atatürk 1924 yılında kalabalık bir heyetle Suşehirne gelmiş ve misafir edilmiştir.

Etiketler: Suşehri

Yorum Yapabilirsiniz.