Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Zara

Zara , Sivas’a 72 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 2456 km2 dir. İlçe topraklarının çoğunluğu Kızılırmak havzasında bulunmaktadır. Zara’nın nüfusu 12.337 ’dır. 1 belde 129 köyü bulunmaktadır.

Yapılan arkeolojik çalışmalarda ilçenin geçmişinin Neolitik dönemi kadar uzandığı görülmüştür.Zara, Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1836 yılında Koçgiri adıyla nahiye 1886’da kaza olmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Erzurum’dan Sivas’a geçerken 2 Eylül 1919’da Zara’ya uğramıştır.Ulu Önder Atatürk yine 28 Eylül 1924 tarihinde Sivas’tan Erzincan’a giderken Zara’ya uğramıştır.Bu seyahatin dönüşünde Atatürk ve beraberindeki heyet Şebinkarahisar’dan Sivas’a giderken 12 Ekim 1924 günü tekrar Zara’ya uğramıştır.

Zara’nın güneyinde Tekke Köyü girişinde Şeyh Mertuban Türbesi bulunmaktadır. Türbe 1528 yılında yaptırılmıştır.Zara’da tarihi yapı olarak Şehitlik , Demiryurt Köyü Camii ve Acusu Köprüsü örnek verilebilir.Zara’da Kızılırmak’ın her iki tarafından bakıldığında 40-50 civarında kaya mağarası bulunmaktadır.

Tutkunuyum akşam esen yelinin
Baharda çağlayan kızıl şehrinin
Anadolu denen güzel gelinin
Yanağında hoş bir benmişim Zara?
                         ( Oktay Aydınalp )

Etiketler: Zara

Yorum Yapabilirsiniz.