Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Koyulhisar Tanıtım

COĞRAFİ YAPI

     Koyulhisar ilçesi İç Anadolu bölgesinin kuzeydoğusunda, batıdan doğuya doğru uzanan Kelkit Vadi’si üzerinde Iğdır Dağı eteklerinde kurulu Sivas İline bağlı bir ilçedir. Doğusunda Suşehri, batısında Reşadiye, güneyinde Zara-Doğanşar, kuzeyinde Mesudiye, kuzeydoğusunda Şebinkarahisar ilçeleri bulunmaktadır. İlçe merkezi Sivas iline 180 km. uzaklıkta, ortalama yükseltisi 850 m. olup yüzölçümü 946 km2’dir. 2000 yılı nüfus

 İlçemiz, vadi içerisinde kurulmuş, kuzeyden ve güneyden 1500 metreden fazla yükseltisi olan sıradağlarla çevrilidir. Bu dağlar duvar görünümünde, geçit vermeyen kıvrımlar şeklindedir.

    İlçenin iklimi; Karadeniz Bölgesinin ılıman ve İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi arasında geçiş özelliği göstermektedir. Karadeniz İkliminin karakteristiğini daha fazla taşımakta olup bunu çam, köknar, gürgen ve meşeliklerle kaplı orman örtüsü özellikleri yansıtmaktadır.sayımına göre ilçemizin 5706 merkez, 19228 köy nüfusu olmak üzere toplam nüfusu 24934’tür.

YEMEKLERİMİZ

    Yöre yemekleri daha çok unlu gıdalara ve ete dayanmaktadır. Harman sonunda kışlık yiyecek hazırlıkları başlar. Buğday öğütme, bulgur, erişte, kadayıf, kuskus, makarna, yufka, kışlık kavurma, peksimet, konserve ve salça bunların başlıcalarıdır. Peskutan, çökelek, teleme ve peynir süt ürünlerinden hazırlanan yiyeceklerdir.

    Yöre yemekleri yazları; ayranlı çorba (katıklı çorba), gendüme corbası, sütlaç, madımak, boranlı gibi yemeklerdir. Kışları ise; tarhana, peskutanlı aşlık,sulu köfte, hıngel,pırasa, kabak tatlısı, turşu mıhlaması, madımak kurusu, lahana(kelem) sarması, yaprak sarması ve hamur işi yemeklerdir.
Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Aşure denilen bir tatlı pişirilerek, komşulara dağıtılır.

YEREL ETKİNLİKLER
    İlçemize bağlı 45 ayrı köyde, her yıl haziran ayının on beşinde başlayıp ağustos ayının sonuna kadar devam eden yayla şenlikleri; insanlarımızın bir araya gelerek sosyal anlamda bütünleşmesine vesile olmaktadır.

    Ayrıca ilçemizin dumanlıca mevkiinde meftun olduğu bilinen Dumanbaba namıyla anılan manevi varlık, Allah Dostu dini turizmin gelişmesinde önemli bir etken olmuştur.
Yıllardır ağustos ayının ikinci pazar günü rutin olarak rasgele yapılan anma etkinlikleri, 1992 yılından bu tarafa organize bir şekilde yapılmaktadır.

    2001 yılında Dumanlıca mevkiinde Dumanbaba anıtının ve çevresinde mutfak, şadırvan, tuvalet gibi sosyal tesislerin yapılması ve ulaşım güçlüğünün ortadan kaldırılmasıyla “Dumanlıca mevkisi” dini turizme hizmet eden bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

 

KÖYLER

AKSEKİ
AKSU
AYDINLAR
BAHÇE
BALLICA
BOYALI
BOZKUŞ
ÇANDIR
ÇAYLI
ÇİÇEKÖZÜ
ÇUKUROBA
DEĞİRMENTAŞ
DİLEKLİ
EKİNÖZÜ
GÖKDERE
GÖLCÜK
GÜMÜŞLÜ
GÜNIŞIK
GÜZELYURT
HACIİLYAS
İKİZ YAKA
İSKENDERŞEYH
KADİFE
KALEBAŞI
KARAÇAM
KAVACIK
KAYAÖREN
KILIÇPINAR
KIZILELMA
KURŞUNLU
KÜPLÜCE
ORTAKÖY
ORTASEKİ
SARIHARMAN
SARIKAYA
SUGÖZÜ
SÜTLÜCE
TAŞPINAR
YAĞCILAR
YANLIZTEPE
YENİARSLAN
YENİCE
YEŞİLYURT
YUKARIKALE
YOLÜSTÜ

Etiketler: Koyulhisar

Yorum Yapabilirsiniz.