Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Yukarıkale

Yukarıkale Köyü elde edilen tarihi kaynaklara göre Danişmentliler’in elinde bulunduğu daha sonra Anadolu Selçuklu Devleti yönetimine girdiği görülmektedir. 1243 yılında yapılan Kösedağ savaşında Selçuklular Moğollara yenilince Yukarıkale Köyü de Moğol yönetimine geçmiştir.

Bir süre sonra Anadolu’da Moğol hakimiyeti sonlanınca Eretna Beyliği idaresine geçmiştir. 1380 yılında Kadı Burhanettin Eretna Beyliği’ni yıkarak kendi devletini kurmuş ve Yukarıkale’nin de içinde bulunduğu bölge Kadı Burhanettin Devleti idaresine girmiştir. 1397 yılında Kadı Burhanettin’in Akkoyunlu Emiri Osman Bey tarafından öldürülmesi üzerine Osmanlı idaresine geçmiştir. Kargaşa yaşanan bu dönemde tam olarak tarihi bilinmeyen bir zamanda yönetim Pontus Rum Devleti’nin eline geçmiştir. Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan , Trabzon Rum Pontus Kralı’nın kızı ile evlenince Yukarıkale ve çevresi , Uzun Hasan’a hediye edilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet’in korkusundan Uzun Hasan Yukarıkale Köyü’nün doğusundaki tepe üzerine bir kale yaptırmıştır. 1461 yılında Uzun Hasan’ın Koyulhisar’ı zapt etmesi üzerine Fatih Sultan Mehmet , komutanlarından Şaraptar Hamza Bey’i göndermiş , arkasından kendisi gelerek Koyulhisar’ı ve kaleyi teslim alarak Trabzon’a devam etmiştir. Burada Pontus Rum imparatorluğunu yıkmış ve deniz yoluyla İstanbul’a dönmüştür.

Bu sırada Uzun Hasan Koyulhisar’ı tekrar ele geçirmiştir. Bir süre sonra da Fatih Sultan Mehmet , 1473 yılında Otlukbeli savaşına giderken Koyulhisar ve çevresini  Osmanlı idaresine almıştır.

Yukarıkale Köyündeki Fatih Camii , Osmanlı Ordularının Trabzon fethine gittikleri döneminde bir süre karargah kurdukları yerde inşa edilmiştir.

1960′lı yıllardan itibaren ekonomik olumsuzluklar nedeniyle Yukarıkale Köyü , büyük kentlere ve yurt dışına büyük göç vermiştir. Okuyan nüfusun fazla olması ve okul , iş gibi imkanların da büyük yerleşim merkezlerinde olması bu göçü hızlandırmıştır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle üretilen bal’ı ve domatesinin lezzeti meşhurdur.

Etiketler: Yukarıkale

Daha önce “Yukarıkale” yazısı için 1 yorum yapılmıştır.

  1. AHMET ERZURUMLU yorumladı:

    Bu kadar güzel tarihi kaynakları bulup burada yayınladıktan sonra artık kaçarınız yok. Yukarıkale’nin başta ilk baharı olmak üzere dört mevsimini de tanıtan resimlerle bu sitenin süslenmesi ürettiğiniz bu balların nasıl bir yörede üretildiğinin herkes tarafından görülmesi biz uzaktaki yukarıkaleliler memleketi özledikçe açıp hasret giderdiğimiz bir site olması dileğimizi iletsek çok şey mi istemiş oluruz.Evet Demir hoca ve Münir hoca tez elden birer dijital fotoğraf makinesi edinme zamanınızın geçmekte olduğunu söylemek istiyorum.Teşekkürler.

Yorum Yapabilirsiniz.