Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Bal Çeşitleri

ÇİÇEK BALI

 

Arının , ay çiçeğinden tutun da diğer bütün çiçeklerin özünü kullanarak ürettiği çiçek balı, bilindiği gibi çok değerli ve besleyici bir bal türüdür.

  

İç Anadolu , Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde üretilen Çiçek balı, çok değerli ve besleyicidir. Bu bölgelerin yüksek rakımlı arazilerinde bulunan geven, korunga , kekik ve çok değişik dağ çiçeklerinden üretilir.

 

Pamuk balı , Pamuk bitkisi çiçeklerine üşüşen arıların ürettiği bal çeşididir. Lezzetiyle ün yapmıştır.

 

Eğer arı akasya, kestane ya da ıhlamuru tercih ettiyse balı yerken bu bitkilerin kokusunu yoğun olarak hissedersiniz.

    

Püren balı , Gürece ormanlarının bulunduğu Balıkesir-Çanakkale yolunda, bitki örtüsünün maki olması, bu balı oluşmasında önemli rol oynar. Arının bu bitkilerden topladığı öz, bala vişne suyu tadını verir. Püren balı, Avrupa besin sektöründe önemli bir yer tutar.

 

Narenciye balı , Akdeniz bölgesinde en çok tutulan bal çeşididir. En büyük pazarı Adana’dır. Portakal, limon ve mandalina kokusu içerir.

 

Kekik balının , bal çeşitleri arasında özel bir yeri vardır. Saf kekik otundan öz toplayan arıların ürettiği şeffaf, kekik kokulu, buruk tatlı bir baldır. Biraz ağır olmasına karşın, karaciğer başta olmak üzere, mide, astım ve egzama hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Özellikle, Karadeniz , İç Anadolu ve Afyon’un yüksek bölgelerinde üretilir.

 

ÇAM BALI (SALGI BALI) 

 

Piyasada çam balı olarak bilinen ve halk arasında Basra denilen (Marchelina Hellenica) böceğinin çıkardığı tatlı sıvının bal arıları tarafından alınıp peteklere depo edilmesi ve burada olgunlaşması sonucunda elde edilen bir bal çeşididir.

 

Çam balının kaynağı çoğunlukla Ege ve Akdeniz kıyılarındadır. Ergin marchelina hellenica böceği, pamukçuk içinde ağaç kabukları arasındadır ve hortumlarını ağaçların iletim demetlerine sokarak beslenirler. İletim demetlerindeki özsuyun % 80’i şekerdir. Az miktarda protein vardır. Böcek protein ihtiyacını karşılayabilmek için özsuyu emmek zorundadır. Fazla gelen karbonhidratlarda ifraz edilmektedir. Bal çiği adı verilen bu atık gül kırmızısı renkte ve hoş kokulu olup arı tarafından kovanlara taşınmaktadır.

 

Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya kristalleşmeden uzun süre saklanabilmesidir. Rengi çiçek ballarından daha koyudur. Çam balları çiçek ballarına göre çok daha geç kristalleşir. Hatta bazı durumlarda bu balların yıllarca kristalleşmediği görülür.  

Çam balı, kristalleşmeye dayanıklılığı ve kristalleşmeyi önleyici özelliği ile gıda sektöründe çeşitli ürünlerde (örneğin dondurmalarda) bir doğal katkı maddesi olarak geniş bir kullanım alanına ve önemli ihracat potansiyeline sahiptir.

Etiketler: Bal Çeşitleri

Daha önce “Bal Çeşitleri” yazısı için 1 yorum yapılmıştır.

 1. ali ertuğrul yorumladı:

  merhaba.
  uzun yıllar uluslar arası bir kurumda görev yaptım.89 senesinden itibaren ailem amatör olarak arı işe ilgilenmektedir.içimden arıcılık yapma konusunda bir uhte kaldı.istanbulda bu konu da imkanlar kısıtlı.bu merakımı çeşitli ülkelerden ve türkiye de ki şehirlerden bal toplayarak gidermeye çalıştım.şu an yaklaşık kırk ülke ve otuz civarında ilimizden bal çeşidine sahibim.bu balları toplarken market değil direk üreticiden temin etmeye çalıştım ve bölgenin bitki örtüsüne göre de balları adlandırdım.eğer yardımcı olursanız sizden bir ricam var.
  1 türkiye de hangi balları isim olarak nerelerden temin edebilirim
  2 mevcut balların içeriğini ne balı olduğunu öğrenmek için nasıl analiz yaptırabilirim
  3 ürünlerimi ev ortamında nasıl muhafaza edebilirim.(bu konu da sorun yaşıyorum bazı bal çeşitleri özellikle afrika kökenli olanlar kapak sıkı olmasına rağmen sürekli taşma yapıyor)
  teşekkür eder işleriniz de kolaylıklar dilerim
  ali ertuğrul

Yorum Yapabilirsiniz.