Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Türkiye’de Arıcılık

Arıcılık, Türkiye’de ata mesleği olarak uzun yıllardan beri yapılmaktadır. Arıcılığın gelişmesinde bilgi ve tecrübenin yanı sıra, teknik ve bilimsel çalışmalar da önemli rol oynar.

Türkiye , sahip olduğu 4 milyon dolayındaki kovan varlığı ve 63 bin ton dolayındaki bal üretimi ile dünyada 3. ve 4. sıralarda yer alarak hem kovan varlığı hem de bal üretimi bakımından dünyanın en önemli ülkeleri arasındadır.

 

 

Arıcılığın en büyük problemlerinden birisi, kimyasal ilaçlarla tedavi sonrası yeterince başarı sağlanamaması ve balda kimyasal kalıntı problemi oluşmasıdır. Böyle üretilen ballar yurt dışında pazar sorunu yaşamakta ve ihraç edilemeyip iç piyasaya satılmaya çalışılmaktadır. Bu da iç piyasada pazar problemine yol açmaktadır. Ürünler değerinde ve zamanında satılamamaktadır.

 

Diğer bir önemli problem de, arıların düşmanı olan parazitlerden varroa akarıdır. Varroa ilk defa 1904 yılında Entomolog Jacobsoni tarafından hint bal arılarında tespit edilmiş ve araştırmacının adıyla (Varroa jacobsoni) anılmaktadır. Bazen hiç bir klinik belirti göstermeyip kısa zamanda çoğalırlar. Tedavi edilmedikleri sürece yeni nesillere üreyerek yayılırlar. Arı nüfusunda ve bal üretiminde çok önemli kayıplara neden olurlar.

 

Dünyada ve özellikle Avrupa’da organik tarım ve hayvancılığın süratle yer aldığı ve kimyasal ilaçların yasaklandığı bir dönemde Avrupa Birliği’ne uyum aşamasında, Türkiye bu alanda da uyum sağlamak zorundadır. Arıcılıkta her geçen gün kalıntı problemi olmayan arı sağlığı ilaçları kullanma zorunluluğu artmaktadır. Ancak bunun sonucunda Türk arıcılığı hızla gelişecek ve kalıntı problemi olmayan organik ballar ülke dışına da rahatça ihraç edilebileceklerdir. Varroa akarına karşı kullanılan organik veteriner ilaçları bal üreticilerinin bu önemli problemine çözüm olmaktadır.

 

Tabii ki sadece bu tedbirlerin uygulaması ile organik bal elde etmek mümkün olmayacaktır: arının bal toplayabilmesi için çiçek polenlerine ihtiyacı vardır. Bu sebeple, ormanlarda veya arıların bal topladığı çiçekli alanlarda kimyasal ilaç kullanılmaması , bu alanların doğal yapılarının bozulmadan korunması gerekmektedir. Organik Bal üretimi için yapılacak her tür çaba çok önemli ve değerlidir.  Çünkü hem üretilen balın yurt dışına ihraç edilebilmesi hem de Türk   insanının sağlığını korumak adına hakiki saf balın organik yöntemlerle üretilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem bal üreticisi hem de müşteri kazanacaktır!

Etiketler: Dünyada ve Türkiye'de Arıcılık

Comments are closed.