Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Balın Faydaları

Bal , insanoğlunun faydalandığı en eski gıdalardan biridir. Bal , binlerce yıldan beri  hem enerji sağlayan değerli bir besin maddesi olarak  hem  yara ve yanıkların tedavisinde hem de bir çok hastalıklarda ilaç niyetine kullanılmaktadır. Balın şifa verici özellikleri başta Kur’an olmak üzere birçok kutsal kitapta da belirtilmektedir.  

Bal , öncelikle doğal bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle sağlıklı insanların yanında , 1 yaşından büyük bebekler , yaşlılar, sporcular ve hastalar için özellikle tüketilmesi gereken bir besin maddesidir

 

Bal , iştah artırıcıdır , vücuda enerji ve direnç kazandırmaktadır.

 

Bal , besinlerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olmakta , sindirim sistemi enfeksiyonlarında , kabızlığın giderilmesinde , oniki parmak bağırsağı ülserlerinde ve karaciğer rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Bal , karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının fazla olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı, ağız, boğaz, ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu özellikler balın antimikrobiyel etkisinin yanı sıra baldaki fruktozun doku ve kasları yumuşatıcı ve gevşetici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Bal , besleyici ve nemlendirici özelliği nedeniyle birçok kozmetik ürünlerinde , kullanılmaktadır. Bal , Cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır. Ayrıca modern tıpta açık yaralarda , yatak yaralarında, ülserlerde  ve yanıklarda doğrudan sürülen ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bal enfeksiyonları önlemekte , doku oluşmasını hızlandırmakta , yara ve yanık izlerini azaltmaktadır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

 

Bal , bazı ülkelerde doktorlar tarafından katarakt ve kojuktivit ile bazı kornea rahatsızlıklarında başarı ile kullanıldığı bildirilmektedir. Ayrıca kornea ülserinin de saf bal ile veya vazelin yerine bal ile hazırlanan % 3 lük sulphidine pomadı ile başarılı bir şekilde tedavi edildiği bildirilmektedir.

 

Zaman zaman hakiki balın şeker hastalığına iyi geldiği şeklinde yazılar çıkmakta veya söylentiler duyulmaktadır. Bunun bilimsel bir dayanağı yoktur ve yanlıştır. Bal da kan şekerini yükseltir ve dikkatli kullanılması gerekir. Ancak eşit miktarda alınan bal , kan şekerini , çay şekerine oranla daha az yükseltmektedir. Bu nedenle şeker yerine az miktarda bal kullanılabilir.

 

 

Bal , antimikrobiyel bir besin maddesidir. Balda mikrop üreyemez çünkü;

• Şeker konsantrasyonu çok fazladır.

• Balın pH sı 3.5-4.0 civarındadır.

• Baldaki enzimler inhibin (H2O2) oluşmasına neden olur.

 

Bal , sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Kanı temizler, kan dolaşımını düzenler. Kan yapıcı özelliği vardır. Damar sertliğine karşı faydalı olur.

 

Bal , temel karbonhidratların kaynağıdır. İçeriğinde genel olarak, yüzde 17-20 su, yüzde 80-85 karbonhidrat ve yüzde 0,5-1 düzeyinde proteinler, aminoasitler, vitaminler ve mineraller bulunur. Bal, karbonhidrat miktarı ile bir yemek kaşığında 64 kalori enerji sağlayarak kaslar için yakıt görevi yapmaktadır. Amerika’daki Memphis Üniversitesinin Egzersiz ve Spor Beslenme Laboratuvarı egzersiz öncesi, sindirim için balın en etkili karbonhidrat olduğunu tespit etmiştir. Kan şekerine diğer karbonhidrat kaynaklarına göre daha ılımlı etkisi olduğu gözlenmiştir.

 

Bal , birçok vitamin, mineral, amino asit ve antioksidan içerir. Niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller içermektedir. Bal diğer besinlerin vücutta daha kolay sindirilip, daha iyi emilmelerini ve onlardan yararlanma düzeyini de yükseltir. Bu nedenle özellikle hastalık durumunda bal tüketimi vücudun çabuk toparlanmasına yardımcı olur. Balda yağ bulunmadığından , az ya da hiç yağ içermeyen diyetlerde kullanımı son derece uygundur. 

Etiketler: Balın Faydaları

Daha önce “Balın Faydaları” yazısı için 2 yorum yapılmıştır.

 1. eda yorumladı:

  yha süfer süfer anlatmısınız yha bıde zayıflama ıcın etkısı var dıolar genelde bı yemek kasıgı balı bır bardak ılık suya karıstırılıp ıcılmesı falan bunların zayıflamaya veya vucuttakı fazla suyun stılmasında bı yararı varmı acaba bundan dda bıras bahsedersenızı sevınırım:(( ıns vardır ben dewmlı balı suyla karıstırıp ıcıorum sabahları ac karnına acaba ne gıbı etkılerı olabılrı bı acıklama yapabılrımısınz:)
  !!!!!!!!!!!!!!

 2. sinasi inanir yorumladı:

  SAYGIDEĞER HOCAM.
  SİZİNLE TANIŞTIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM.

  BUNDAN BÖYLE SİZİNLE İRTİBATI KESMEYİP BAL İHTİYACIMI
  SİZDEN TEMİN EDECEĞİM.
  SİZE İNANIYORUM.
  SİZE GÜVENİYORUM.
  AMERİKAYA OĞLUMA VE GELİNİME GÖNDERMİŞ OLDUĞUM BAL ÇOK
  BEGENİLDİ.
  KISMET OLURSA NİSAN AYINDA GELECEKLER. SİZDEN MAYIS AYINDA BAL İSTEYECEĞİM.
  BÖYLE KALİTELİ BAL ÜRETTİĞİNİZ İÇİN SİZİ KUTLUYOR,SİZE
  SAYGI VE HÜRMETLERİMİ SUNUYORUM.
  SAYGILARIMLA.
  ŞİNASİ İNANIR

Yorum Yapabilirsiniz.