Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Bal nasıl saklanır ?
Değerli ziyaretçilerimiz, bal eğer gerçek anlamda saf ve kaliteli bir bal ise doğru ve iyi şartlarda saklanmayı fazlasıyla hak ediyor demektir. Piyasadan alınan sıradan balların nasıl saklandığı ise çok mühim değil.. Çünkü zaten bir artısı olmadığı için istenildiği gibi saklanabilir, burası bizim ilgi alanımız dışında kalıyor.

En değerli gıda maddelerinden biri olan balın saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Doğru şartlarda saklanmayan balın besin değeri azalır. Bu yüzden bal kavanozunu veya kasesini serin ve karanlık bir yerde saklamak daha iyi olacaktır.

Balı ışıktan korumak gerekli, gün ışığına direkt maruz kalan bal bundan olumsuz etkilenir. Bu nedenle karanlık ortamda saklamak en doğru olanıdır.
Hava almaması gerekli. Bal kabının kapağı açık kalırsa nem alır ve tadı acımtrak olur, kıvamı daha akışkan bir hale gelir. Fazla oksijen ve nem bazı durumlarda balın kristalize(donması) olmasına neden olabilir. Bu nedenle kapalı bir kapta saklanması en doğru olanıdır. 
Balın buzdolabına konmasına gerek yoktur. Bal buzdolabına konursa daha çabuk kristalize olur.
Balın saklandığı kab önemlidir, mümkün ise cam kablar tercih edilmeli, eğer plastik kab kullanılıyor ise PP5 olmasına dikkat edilmelidir.
Bal uzun süre saklanacak ise petek olarak yukarıda belirttiğimiz şartlarda saklanmalıdır. Peteğinde duran balın son kullanma tarihi yoktur. Aynı şekilde cam kavanoz içerisindeki süzme balında son kullanma tarihi olmamalıdır. Marketlerde satılan ballardaki son kullanma tarihi neden var burası soru işaretidir. Dünyada son kullanma tarihi olmayan tek gıdadır bal.

Kristalize olan balın sahte veya hileli olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Halbuki, balın kristalize olması içerdiği su , bünyesindeki fruktoz ve glikoz şekerleri arasındaki oranlarla ilgilidir. Kristalize olmuş balın tekrar eski haline dönmesi için bal kabı 45-65 C sıcak su dolu bir kap içerisinde bekletilerek , balın çözülmesi sağlanır. Bal kabı hiçbir zaman doğrudan ateş ile temas ettirilmemelidir.  Kristalleşme konusunda detaylı açıklama yapmak gerekirse ; kristalleşmenin başlıca sebepleri, balın oluşmasında yararlanılan çiçeklerin türü, balın içerdiği hava kabarcıkları, polen ve diğer parçacıkların miktarı, balın depolandığı yerin nem ve sıcaklığı ile ambalaj kaplarının çeşididir. Balın kristalleşmesi doğal bir olaydır ve balın glikoz oranı bakımından doymuş hale gelmesiyle, glikoz moleküllerinin kristal duruma geçmesi olarak tanımlanır. Kristalleşme için en uygun sıcaklık 14 derece civarıdır. 10 derece’nin altında ve 26,5 derece’nin üzerinde kristalleşme yavaşlar.

Bal donunca ( kristalleşince) ne yapılmalıdır?
Süzme olarak satılan balların bir süre sonra kristalleşmesi bir problem teşkil etmez. Bu durum bazen şeker katkılı olduğu şeklinde yanlış yorumlanır. Ancak bu inanış gerçeğin tam aksidir. Zira şeker katkılı ballar çok uzun süre kristalleşmezken, saf ve doğal ballar özellikle kış aylarında ve soğukta muhafaza edildiği takdirde daha kısa bir sürede kristalleşebilmektedir. Bu kesinlikle doğal bir olay olup, balın tüketilmesini önleyici bir problem değildir. Bal kristalleşmiş haliyle de tüketilebileceği gibi, benmari usulü bir ısıtma işlemiyle (sıcak su dolu bir kabın içerinde balın kendi kabıyla ısıtılması) kristaller çözdürülüp bu şekilde de tüketilebilir.

Kristalleşmiş balın sağlığa zararı var mıdır?
Kristalleşmiş balın tüketilmesinde, sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur. Avrupa, Amerika ve Kanada’da balın kontrollü şartlarda kristalleştirilerek “krem bal” olarak tüketimi çok yaygındır. Yani bazı ülkelerde bal özellikle kristalleştirilerek krem kıvamına getirilir ve bu şekilde piyasaya sürülür. Tüketici krema kıvamında ve daha az akışkan, daha sürülebilir özelliklere sahip bu ürünü , sıvı bala tercih edebilmektedir.
 

Etiketler: Bilmekte Fayda Var

Comments are closed.