Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Katkısız Bal Olur mu?

Bu soruya peşinen vereceğimiz cevap evet kesinlikle olur.

 

Arıcılar , hem arılarının daha kuvvetli olması ,  hem de daha çok bal üretimi yapabilmek için , arılarına besin takviyesi olarak şeker veya şekerli katkı maddeleri vermektedirler.  

Piyasada satılan balın çok büyük bir kısmı bu şekerli ballardan oluşmaktadır. Maalesef artık arıya şeker vermek sıradan bir davranış olarak görülmektedir. Hatta verilen şekerin azlığı çokluğu kıyaslanarak , arıya şeker verilir ama az verilmesi gerekir düşüncesi benimsenmiştir.  

Peki ; şeker verilmeden de bal üretilebilir mi? Evet üretilir. Az üretilir , çok değerli olur , ticari olarak sürdürülmesi , bu piyasa şartlarında zordur. Ama üretilmesi mümkündür. İşte biz balımızın 0 ( sıfır ) şeker ile üretildiği konusunda size garanti veriyoruz ve bununla gurur duyuyoruz.  

Diyebilirsiniz ki , arıya neden şeker veriliyor da saf bal üretimi tercih edilmiyor? Arıya şeker verilerek alınan balın miktarı , şeker verilmeden , organik üretim yapılınca üretilen baldan 5-10 kat daha fazladır. Bu da sanırım bu soruya net cevabı vermektedir.  

Kaldı ki , mevsimsel şartların olumsuz olması durumunda örneğin aşırı soğuklar , kışın uzun sürmesi , aşırı sıcaklar , kuraklık , rüzgar, don , fırtına , çekirge sürüleri  vs gibi olumsuz etkenler saf bal üretimini olumsuz olarak etkilemektedir. Arıların kovan içinde sağlıklı olmaması , üşümesi , hastalanması , kovan dışına çıkmakta zorlanması , çıktığında da yeterli gücü bulamaması , bulsa bile bal toplayacağı çiçeklerin yetersiz olması sözkonusudur. Oysa  arıya şeker verdiğinizde , arı çok az miktarda çiçek nektarı toplamış olsa bile bunu şeker ile harmanlayarak bal üretebilir ve bal rekoltesi yüksek miktarlarda olur.  

Biz balımızı büyük özenle , herhangi bir katkı maddesi kullanmadan en doğal yöntemlerle üretmekteyiz. Ürettiğimiz bu özel bal için fahiş fiyat uygulamadan , bilinçli , ne tükettiğini bilen bal tüketicisine hizmet etmeye devam edeceğiz. 

Hertürlü görüş ve düşünceniz için bu sayfaya yorum yazabileceğiniz gibi aşağıdaki mail adresimize mail de gönderebilirsiniz ;

 

gercekbal@gmail.com

Etiketler: Bilmekte Fayda Var, Gerçek Bal

Daha önce “Katkısız Bal Olur mu?” yazısı için 13 yorum yapılmıştır.

 1. MUHAMMET ALBENİ yorumladı:

  ÖNCELİKLE BİLGİLERİNİZE TESEKÜR EDERİM
  COK DOĞRU DÜŞÜNCELERİNİZ VAR UMARIM DAHADA BASARILI OLURSUNUZ BEN ÜNİVERSİTEYİ ARICILIK ÜZERİNE BİTİRDİM YANİ BİR ARI TEKNİKERİYİM ÖNCELİKLE GELDE BU KONULARI HEM ÜRETİCİYE TÜKETİCİYE ANLAT GÜNÜMÜZDE BALIN PİYASASI 7 8 YTL ARASINDA OYNUYOR BUDA BAL MI DEYİLMİ DİYE KAFALARDA SORU İŞARETİ BIRAKIYOR O YÜZDEN BALIMIZI ORGANİK AMA DEGERİNDE SATALIM TÜKETİCİ OLARAK TA KALİTELİ KATKISIZ SAF TAMAMEN DOGAL OLANI ALALIM BAL BİTKİLERİN CİCEKLERİNDE BULUNAN NEKTARLARIN VEYA BAZI ES KANATLI BÖCEKLERİN SALGILAMIS OLDUGU TATLI MADDELERİN BAL ARILARI TARAFINDAN ALINARAK VÜCUTLARINDA BİLEŞİMLERİNİN DEGİŞTİRİLİP PETEK GÖZLERİNE DEPO EDİLMESİ SONUCU OLUSAN KOYU TATLI KIVAMDAKİ MADDEDİR ÜRÜNÜMÜZ TAMAMEM SAF OLSUN BU KONUMDA HEM ÜRETİCİ HEM TÜKETİCİ KAZANSIN

 2. ali değirmenci yorumladı:

  slm. hayırlı işler dilerim arkadaşım gerçek balı tam olarak açıklarsanız sevinirim. bal şekerlenir mi? şekerlenmez mi? ben karakovan balı aldım giresundan getirttim (karakovan ve çiçek balı) dolaba koymadığım halde dondu pütürlü bir hal aldı. ama aynı yöreden kestane balı getirttim onda herhangi bişey olmadı.
  yazın satılan bu balların gerçek mi sahte mi nasıl anlarız. ilginize şimdiden teşekkür eerim.

 3. yeşim ulutaş yorumladı:

  bende teşekkur ederim bizi bu şekilde aydınlattınız için sagolun benim bu sorum olucaktı.biz kendi yiyebilecemiz kadar bal uretiyoruz hiç şeker vermeden ama belli bu süre sonra şekerlendi veya dondu bilmiyorumm ama yenmicek hale geldi. bunun sebebi nedir çok merek ediyorum. bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.size işinizde başarılar

 4. dilek ersoy yorumladı:

  insanlar şifa arıyorlar ve çaresiz kalmak la sahte urunleri bilmeden inanıp alıyorlar arılar allahın bize verdigi bir nimet karşılıksız bizim için çalışıyorlar ve biz bunlara mudehale edip çaresiz insanları kandırıyorlar hiç kendilerine bir hastalık isabetetmeyecek gibi yaşıyorlar sonları nasıldır düşunmek bile istemem saglık için bu ballara inanmak zor balınız hilesiz gerçek bir bal ise allah kolaylık versin ve herkesin alabilecegi makul fiyetlarla butun insanların şifa bulması dilegiyle…

 5. İsmail ÇAKIR yorumladı:

  Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adiyle
  Saygıdeğer Kardeşlerim, Öncelikle en derin ve samimi Duygularımla Selam, Sevgi, ve Dualarımı gönderir, Kutsal Görevlerinizde ki başarılarınızın devamını Allah-ü Teâlâ’dan niyaz ederim…
  Değerli Kardeşlerim Ciddi çalışmalarınız bizleri memnun etmektedir. Sizlere ne kadar teşekkür etsek yinede azdır.

  Saygıdeğer Yetkili kardeşim.
  Bana Hakiki Katkısız Sade Doğal Ardahan Çiçek Balı lazım.
  Balın bana gönderilmesine yardımcı olursanız size ömür boyu Duacı olacağım.Ben Almanya’nın bergkamen Şehrinde ikamet etmekteyim. Birinci sınıf Ücreti ve gönderme masrafları tarafımdan derhal ödenecektir. Ben kardeşiniz İsmail Çakır Almanya- Ardahan- Posof’lular Derneği’nin kurucu başkanı idim. Posof.de Dernek adresinde kuruluşta bizimle ilgili yazıyı okuyabilirsiniz
  Almanya Adresim
  Herrn: İsmail ÇAKIR
  Gedächtnis Str.02
  D- 59192 Bergkamen
  Germany- Almanya
  E- Mail: ismailcakir@posof.net
  Ev – Telefonum 0049- 2307/ 677 68
  ————————————
  Adresime ne kadar postayla gönderebileceğinizi, Birinci sınıf Hakiki Ardahan Katkısız Doğal Çiçek Balının kiloso ne kadar posta üçreti, en fazla postayla adresime ne kadar gönderebileceğinizi. Ödeme koşullarınızı Yukarıdaki E. Mail adresime veya Telefonuma bidirirseniz çok memnun olacağım.Sizden şartlarınızı bekler sizlere hayırlı günler dilerim. Almanya- Bergkamen’den. Gazeteci İsmail Çakır Saygı ve sevgi, Dualarımla

 6. Tolga Erolu yorumladı:

  Merhaba,
  Balı üreten benim babam ve amcamdır. Bu siteyi yapan ve yazıları yayınlayan abimdir. Buradaki yorumları okuduktan sonra birkaç şey yazmak istedim. Bal üretiminden çok anlamam ancak hayatımızın bir parçası olduğu için baldan biraz anlarım.
  1- Gerçek bal şekerlenir mi?
  Evet, kesinlikle. Biraz ısıtıldığında eski halini alır ancak bu yapılmamalı ve donmuş şekliyle yenilmeli zira görüntüsü dışında herhangi bir kaybı yoktur. Evimde 5-6 ay normal bir şekilde duran balı yazlığa götürdüm 1 hafta içerisinde krema şeklini aldı (dondu) . Çünkü yazlığın olduğu yerde nem ve oksijen oranı yüksek. Tam emin değilim ancak saf balın kristalize olma olasılığı daha yüksek diye biliyorum. Marketlerde satılan ballar kristalize olmaz çünkü detayını bilmediğim bir süreçten geçiriliyorlar.
  2- Bal şifa mıdır ?
  Bir ilaç gibi hızlı bir iyileştirici etki beklemek doğru değil. Düzenli ve belli orada uzun süre alınması vucut için daha faydalı. Bildiğim kadarıyla ılık suda şerbet yaparak içmek daha faydalı.
  3- Saf Bal Nasıl anlaşılır ?
  Kolay anlaşılmaz. En iyi yöntemi aldığınız yeri bilmek ve güvenmektir. Zira tek önemli nokta saf olması değildir. Arı için ya da tarım için kulanılan zirai ilaçların karışması sonrası kanserojen maddelerin bulunmaması gerekir. (Örn, saf bal olabilir ancak bal üretimi sırasında arıların hastalanması nedeniyle arıyı iyileştirmek için ilaç verilirse balı çöpe atmak gerekir. Ama bunu kaç kişi yapar ? )

  4- Bal fiyatları nedir ?
  Bu görecelidir. Saf balın fiyatı olmaz. Geçen yıl babamın balı bittiği için eşim marketten organik sıfatlı süzme bal aldı. Sadece tadına bakabildim. Bal aynen duruyor kavanozda. Bu şimdi 1 lira olsa ne 100 lira olsa ne ? 10-20 liraya saf bal olmaz. Aslında bundan 3-4 yıl önce babamdan alınırdı ancak. Sonradan biz müdahale ettik ve fiyatları biraz yükselttirdik. Nedeni ise gerçekten çok ciddi bir emek ve zor şartlarda bu bal üretiliyor ve çoğunu zaten biz tüketiyoruz, gerisini ise bu fiyattan verdiğinde masraflarını dahi karşılayamıyordu. (9 m2 bir kulubede, bir kaç bin metre yüksekte, yolu, elektriği ve suyu olmayan bir yerde, her türlü yaban hayvanının olduğu bir yerde desem zor şartlar tahmin edilebilir sanırım)

  5-Karakovan vs Normal Bal.
  Pek farkı yok bence. Maddi durumum çok çok iyiyse Karakovan bal alırım sadece. (Ortasındaki mumda fark vardır, onuda zaten genelde yutmayız.)

  Yazım biraz uzun oldu inşallah abim yayınlar :) Saflığından ve içeriğinden asla ve asla şüphe etmeden yiyebilirsiniz. Aklınıza gelen sorular olursa hayatı boyunca saf bal yemiş birisi olarak yanıtlamaya çalışırım.

  mail adresim : tolga.eroglu@gmail.com

  İyi günler.

 7. Gülhayat Zeytun yorumladı:

  Merhaba
  Ben bu siteyi tesadüfen gerçek doğal bal varmıdır diye araştırırken buldum.Öncelikle yorumları okudum aklıma yattı ve bal siparişi verdim.Ballar geçen gün elime ulaştı ve çok memnun kaldım işin aslı annem baldan anlar ve oda çok beğendi hemen o gün 3 kilo daha sipariş verdim.İlk sipariş verdiğimde biraz tereddüt etmiştim acaba yazdıkları gibi çıkacakmı diye ama bal tatdıktan sonra bütün tereddütlerimiz gitti çok beğendik hatta balın içinden çiçek polenleri bile çıktı bu işte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum gerçekten ellerine sağlık.Bundan sonra hersene istemeği düşünüyoruz. Saygı ve sevgilerimle

 8. orhan erdem yorumladı:

  sevgili arkadaşlar balın ne kadar kıymetli bir ürün oldugunu anlatmaya gerek yok herhalde koyulhisarımızın kenar kalmış eşsiz doga sı yaylalarını barındıran endemik bitki türü bol olan sisorta yöresinin (ortakent nahiyesi ve köyleri bölgesi)meşhur balını hiç denedinizmi? koyulhisar ımızın ve sisorta bölgesinin tanıtımı için balımızı yiyelim anzer balı gibi toplumca tanınmasına meşhur olmasına yardımcı olalım SAYGILARIMLA GÜMÜŞLÜ KÖYÜNDEN ORHAN ERDEM

 9. Fevzi Isık yorumladı:

  20 yıldır ardahan posof asıkzulalı koyunde arıcılık yapıyorum balımız organık(katkısız) bal oldugu halde satmakte cok zorlanıyoruz cunku sahte ballar piyasada sürülü oldugu için organık balda alıcı bulamamakta çünkü insanlar organık ve sahta bal arsında ki ayrımın farkına varamamakta organık balda her hnagı bır katkı olmadıgı ıcın belırlı bır sıcaklıgın altında özellikle süzme balda kristallenmeler (donma) denen olay meydana gelmektedir.Organik bal yendıgı zaman bogazda yanma hıssı meydana getırır.Aynı zaman da bırcok hastalıga karsı dogal bir ilac niteliğindedir.Özellikle seker hastaları için hiç bir tehlike arz etmemektedir.Eger alıcının ıcersınde bır suphe varsa kı olmasıda normaldır aldıgı bal uzerine tahlil yaptırarak suphelerınden kurtulabılır.ayrıca posof uzerıne ınternetten yapılcak arastırmada posofun kafkas arısı ıcın gen merkezi olmasıda posof balının organık ve ozel bır bal oldugunu kanıttır.

 10. yusuf PEKBAHADIR yorumladı:

  Bal’i vicdan sahibi ve kaliteli insanlarin elinden bulmak cok zor.Internetten bu sitenin sahipleri ile irtibata gectim.Bu arkadaslara ilk once hastam oldugunu ve konunun hassas oldugundan bahsettim.Degerli buyugum Munir bey ile konustuk ve bu kaliteli insanla degerli insanla arkadasligimiz basladi.Ben adana’dan bu urunu aradim ve istedim cok cok cok memnunum dostlarimada tavsiye ediyorum ve tum adana’yada tavsiye etmek bir insanlik gorevim,sebebi ise GUVEN,yuzunu bile gormedigim degerli buyugum Munir bey ellerinizden opuyorum.Sizin gibi namuslu insanlarin hala var olmasi bal sevenler icin saglik arayanlar icin buyuk sans,Size ve Ailenize Hurmet ve sukranlarimi sunarim.

 11. Tayfun Demirçark yorumladı:

  Geçen yıl web sitesinden tanıştığım Gerçek Bal ile ilgili Minür beyin yeğeni Tarkan beye hasat dönemi gelince görüşmek üzere bal siparişi vermiştim.Beni hatırlamışlar eksik olmasınlar, ağustos ayı ortalarında aradılar.Tatile rastlamıştı.Döndüğümde irtibatlaştık ve 4-5 kilo bal siparişi vermiştim.Aile olarak doğal bal yemek bizim için vazgeçilmez bir damak lezzetidir.Bal dışında başka tatlı tüketimimiz yok sayılır.Ama balı biz aynı zamanda hastalık önleyici bir ilaç olarak tüketiyoruz.İyi olduğunu işittiğimiz güvendiğimiz ballardan her yıl olduğu gibi bol miktarda tedarik ettim.Kızım yurt dışında yaşıyor.Başta minür beyin balları olmak üzere 3 ayda 10 kg üzerinde balı tek başına tükettiğini ve metabolizmasının direncinin arttığını bahsetti.Ayrıca hiç birimiz kilolu değiliz.Ben piyasaya yurt dışından getirtilen ithal balları bedava verseler tüketilmemesinin sağlık açısından dikkate alınacak bir husus olduğunu belirterek GERÇEK BAL gibi 1.el yerli üreticilerimizi arayıp bulmamız gerektiğine önem veriyorum.Başarılarla kendilerine yeni bir sezon ve güçlü bir hasat dilerim.
  Ayrıca stoğum eridi sayılır,bakalım ne yapacağız…

 12. Erdem KAYIKÇI yorumladı:

  üç gün önce sipariş vermiştim bu akşam elime geçti.cam kavanoz içinde..kapagını açtım ve tadına baktım %100 hakiki balll rengi tadı boyle bir dogal bal yememişim…ellerinze sağlık helal olsunnn tek kelime ile Allah razı olsun

 13. murat dogan yorumladı:

  o balcilar ariya seker veriyorlar ve balin sifasi kalmiyor.almanyada aricilar cok seker verdiler almanyada arilar öldü,ve russiada ari getirildi.allah bu aricilarve balcilatin bellasini verecektir cünkü aricilik bir bankacilik olmustur ve bu balar kurandaki sifa dogal balan hic bir alakasi yoktur.tùrkiyede 80million kg bal her yil üretiliyor hepsi seket arilara veriyor bu bal i.sanlara hastalik verir.yok mu bir canavar türkiyede hakiki bal üretsin az olsun biraz pahli olsun ama her hastaliga derman olsun.eger bu balcilar daha seker arilara verirsa 5sene icinde türkiyede cok büyük bir ari ölmesi ola bilir.saygilar murat almanyadan.

Yorum Yapabilirsiniz.