Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Bal için bazı gerçekler

Merhaba,

Bu yazımızda bal ile ilgili olarak farklı algılanan ya da pek farkında olmadığımız bazı önemli konuları paylaşacağız.  Öncelikle Türkiye’de bal üretiminin çok çok küçük bir miktarının gerçek bal niteliği taşıdığını biliyor olmak önemli.  Üreticileri gerçek bal üretmeye yöneltmek sonuç olarak tüketimdeki bilinçle gerekleşebilir.

Gerçek bal kristalize olur. Genelde balın donması ya da şekerlenmesi diye tabir edilen doğal dönüşüm balın kaynağı, içeriği, balın saklandığı ortamın şartları (nem, ısı, ışık, saklama şekli) gibi çok farklı etkenlere bağlıdır ve gerçek bal katkılı ballara oranla çok daha hızlı kristalize olabilir.  Bu durum balın kalitesinde asla bir gösterge değildir.   

Karakovan olması gerçek bal olduğunu göstermez.  Karakovan balının normal petek balından tek farkı, normal balın ortasına takılan  doğal mumun takılmaması ve bu mumunda arı tarafından üretilmesidir.  Arının bu mumu üretmesi çok fazla efor ve zaman gerektirmektedir. Bu durum arının verimliliğini önemli oranda düşürdüğü için genellikle arıcılar tarafından takılır.  Zira arıya katkı verilerek karakovan üretilmesinin normal bal üretiminden bir farkı yoktur.  Karakovan balının maliyeti yüksek olduğu ve herkes tarafından tercih edilmediği için her iki türlü üretimide katkısız olarak gerçekleştirmekteyiz.

Petek balın görünüşü aldatıcı olabilir. Hassas bir konudur, bazı tüketiciler balın fiziksel görünüşünü ve altıgenlerin sırlanmasını (ağızlarının kapatılmış olmasını) önemser.   Arı ilk önce mumu ve üstüne altıgenleri yapar. Daha sonra içini bal ile doldurmaya başlar. Ancak mevsimsel şartların olumsuz durumu ya da bal sezonunun sonuna denk gelmesi durumunda arı bu peteği tamamlayamaz ve balın tamamını sırlayamaz.  Gerçek bal üreten arıcı balı bu şekilde alır. Ancak katkılı bal üretiminde böyle bir sorun olmaz ve arı peteği kendisine verilen katkı (şeker şurubu vs) ile tamamlayıp sırlar.  Marketlerde satılan petek ballara baktığımızda hemen hemen tamamının sırlanmış olduğunu görebiliriz.  Gerçek bal üreticisi olarak sizlere ulaştırdığımız ballar, arı ne şekilde bıraktıysa öyle aldığımız ballardır. Dolayısı ile sırlanmamış olan kısımlar için bu konuyu dikkate almanızı rica ederiz.

Balın gerçekliği ile ilgili her türlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz.

 İyi günler dileriz.

Etiketler: Bilmekte Fayda Var, MainPage sub content 1

Daha önce “Bal için bazı gerçekler” yazısı için 1 yorum yapılmıştır.

  1. Gürcan Davutoğlu yorumladı:

    5 yıldır arkadaşım Tarkan sayesinde ballarınızdan alıyorum. Böyle güzel ve doğal bir balı bizlere sunmak için gösterdiğiniz emeğe teşekkür ederim.

Yorum Yapabilirsiniz.