Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Arı Nasıl Bal Yapar ?

Arı nasıl bal yapar ?
Bal, arılar tarafından çiçeklerden , bitkilerden ve meyve tomurcuklarından alarak yuttukları nektarın , bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşur. Arılar bu çok faydalı besini kovanlarında daha önceden hazırladıkları altıgen şeklindeki petek hücrelerine yerleştirirler. Arılar topladıkları nektarı invertaz enzimi sayesinde bala çevrilirken , sakkarozu değişime uğratarak fruktoz ve glikoz şeklinde basit şekerlere dönüştürürler. Bu aşamada fermantasyon yani mayalanma olmaması için balın fazla suyunu uçururlar. Altıgen peteklere doldurulan ve belirli bir süre fazla suyu uçurulan ve tam kıvamına getirilen bal arılar tarafından sırlanır. Sırlama , altıgen peteklerin üstünün çok ince bir bal mumu tabakasıyla kapatılması işlemidir. Böylece hem balın oluşumu tamamlanmış hem de dış etkilerden korunaklı bir şekilde paketlenmiş olmaktadır.

Balın Özellikleri ;
Arılar tarafından üretilen balın rengi, tadı , kokusu ve şeker dengesi tamamen toplanan nektarlardan kaynaklanır. Dolayısıyla arı kovanlarının yerleşik bulunduğu arazinin çiçek , bitki ve meyve familyasının tür ve çeşitliliğine bağlı olarak balın rengi , kokusu , tadı , besin değerleri vs. değişmektedir. Bal kokusunu , çiçeklerin de kokularının kaynağı olan Volatin Yağı’ndan alır.

Bal Üretimi ;
Bal , üretimi oldukça zahmetli bir gıda maddesidir. Bal üreticileri yani “Arıcılar” kaliteli ve saf bal üretmek için arı kovanlarını uygun mevsim şartlarında , bol çiçekli , geniş arazilerde bulundurmak zorundadırlar. Bu geniş arazilerde hem zirai ilaç kullanılmamalıdır , hem de bal üretimine uygun çiçek ve bitki çeşitliliğinin bulunması şarttır. Ayrıca mevsim şartları arıların çiçeklerden nektar toplayabilmeleri için uygun olmalıdır. Örneğin , çok sıcak  , çok soğuk , aşırı yağmurlu veya fırtınalı havalarda arıların kovanlarından dışarı çıkması ve nektar toplamaları zorlaşmaktadır. Arı kovanlarının bakımları çok hassas bir şekilde günü gününe takip edilerek arıların hastalıklara ve dış etkenlere karşı korunması sağlanmalıdır. Arılar için de bal üretimi bir o kadar zor olup ; örneğin 1 kg nektar toplamak için yüzbinlerce arının günlerce çalışması gerekir. Üstelik bu nektarın sadece bir kısmı bala çevrilebilmektedir.

Bal nasıl saklanır ?
Bal oldukça dayanıklı bir gıda maddesidir. Isı , ışık , nem gibi dış etkilere maruz kalmadıkça asla bozulmaz. Zamanla özelliğini ve besin değerini kaybetmez. Bal oda sıcaklığında ışık ve hava ile teması olmayacak bir kapta saklanmalıdır.

Saf bal donar mı ?
Bilinenin tersine bazı çiçeklerden elde edilen saf ballar donabilir ve pürüzsüz krema kıvamına dönüşebilir. Bu balın doğal olmadığı manasına gelmez. Balın donması besin değerinde herhangi bir kayba neden olmaz ve ister bu şekilde istenirse sıcak su dolu bir kabın içine bal kabının konmasıyla (benmarin yöntemi) sıvı hale getirilerek tüketilebilir. Balın şekerlenmesi bambaşka birşeydir ve şeker veya glikoz katkılı olarak üretilmiş saf olmayan balların şekerlenmesi veya kristalize olmasıdır. Bilinçli tüketici olarak bu iki durumu birbirinden ayırmak gerekmektedir.


Her türlü soru , öneri ve istekleriniz için lütfen gercekbal@gmail.com adresine mail atınız.

Etiketler: Arı Nasıl Bal Yapar?

Daha önce “Arı Nasıl Bal Yapar ?” yazısı için 12 yorum yapılmıştır.

 1. Şehmuz Helvacı yorumladı:

  Tesadüfen gördüğüm bu siteden bende sipariş verdim ve çok kısa sürede bana ulaştı sipariş verirken ve verdikten sonra tam bir müşteri memnuniyeti sağlanıyor. Bala gelince bu zamana kadar tattığım ballar dan çok farklı bir tadı var içinde petekler ile birlikte polen ler de var buda ayrı bir tat veriyor Balı bizlere ulaştıran başta hocalarıma ve bu siteyi yaparak bala ulaşmamızı sağlayan Tarkan beye çok teşekkür ediyorum. Emeklerine ve Ellerine Sağlık

 2. prenses yorumladı:

  çok merak ediyordum. merakımı da giderdim. çok teşekkürler ederim. sağolun. başka sitelere girdiğimde hiç bir şey anlamıyorum… bu siteye girince her şeyi anladım…

  SAĞOLUN…..

 3. ceyda babat yorumladı:

  verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler… bizimde arılarımız var ve çok kaliteli bal üretimi yapılıyor dogunun çok yüksek bi dagındaki arılarımızın pek tanıtımını yapamadığımız için bu kaliteli ballarda maliyetin çok altında bi fiyata gidiyor… bunun için yardımlarınızı bekliyoruz…

 4. saliha kılıç yorumladı:

  örendiklerim çok iyi oldu ve balın ne kadar iyi olduğunu öğrendim balı sevdim ve yemeye karar verdim.

 5. hadise açıkgöz yorumladı:

  Bu site bana bilmediklerimi öğretti ve dersimde yardımcı oldu.TEŞEKKÜRLER…

 6. ugur ozkan yorumladı:

  bilgilendirdiginiz için teşekür ederim benim merakım üzerine en çok istedigim arı beslemekti ve yerim müsait kovanımı herşeyimi aldım yapmaya karar verdim

 7. Alpman Manalp yorumladı:

  Öncelikle emekleriniz için teşekkürler. Balinizi bir senedir duyuyordum. Ancak bu sezon alıp kullanma imkanımız oldu. Sunu rahatlikla soyleyebilirim ki daha önce bu bal kadar muhteşem bir bal tatmadın. En güzeli de şekeri aniden yükseltmemesi. Acaba bu zamana kadar bal diye aldığımız seyler neydi? Bundan sonra balimizi guvenerek alacagimiz yeri biliyoruz. Çok teşekkürler. Ellerinize saglık.

 8. METE YALIM yorumladı:

  Allah razı olsun hocam balınızı tattım yüzümde yerde para bulmuş çocuk gibi gülümsemeler oluştu baldan anladığımdan değil ama yediğim diğer ballardan çok farklı istediğim tadı bulduğumu düşünüyorum sabah akşam ikişer kaşık yerdim Tekirdağ dan buldum ama şekerli çıktı
  sizin balınızdan yedikçe yiyesim geliyor ikinci dağıtıma hemen adımı yazın , Allah yolunuzu açık etsin daha çok üretin herkes yesin İnşAllah

 9. Semih YURTBAŞI yorumladı:

  Burada bal konusunda yazılanların benzerini başka sitelerde de bulmak mümkün.Amacım bu siteyi hazırlayanlara saygısızlık yapmak değil elbette, emeği geçenlerin ellerine sağlık, çok ta faydalandım. Ben sipariş vermeden önce Münür Hoca’ya telefon açtım. Belki yarım saat konuştuk. Duyduklarım, Münür Hoca’nın samimi tavrı beni ikna etti. Geçen hafta süzme balım geldi.Ardından Petek istemiştim o da bugün geldi. Karakovan kalmadığı için onu da bir dahaki seneye sipariş ettim. Nasipse… Ben baldan pek anlamam fakaf bu bal gibi bal… Ellerinize sağlık.

 10. Meliha AKSU yorumladı:

  Geçen yıl sezon sonunda keşfettim bal için üzülmüşütüm ve gelecek yıl için ismimi yazdırmıştım. Bu yıl unutulmadım ve sipariş ettiğim bal hemen gönderildi. Kalitesine ve gerçekten doğal yollarla üretildiğine inandığım için de gönül rahatlığıyla yiyeceğim. Gerek Münür Bey gerekse Tolga Bey’e tüm sorularıma sabırla cevap verip, samimi açıklamlarıyla beni ikna ettikleri için çok teşekkür ederim.
  Nitekim kapıma gelen bal da beni yanıltmadı. Kalitesinden emindim, tadını da çok beğendim. Bizleri de ailelerinden biri gibi düşünüp gerçek bal vermek istemeleri de çok kıymetli benim için… Vicdanlı balcılık yaptıkları için de hepsini gönülden tebrik ediyorum… Sizin gibi üreticilere ihtiyacımız var. İnşallah üretime hep bu erdemli duruşunuzla devam edersiniz.

 11. mustafa okalmış yorumladı:

  32 yaşındayım ve bu yaşıma kadar gerçek bir bal tatmadığımı anladım.marketteki satılan ballar ile Münür Hocamın gönderdiği ballar arasında dünya kadar fark var.en önemlisi ISIL İŞLEMDEN geçmemiş olması.çünkü babam 75 yaşında gençlik yıllarında Denizli de köyde arıcılk yapmış.ve ballarının havalar soğuduktan sonra donduğunu söylerdi.ama market ballarında bunu görmeye imkan yok.Allah razı olsun Münür Hocam sizin sayenize HAKİKİ GERÇEK BİR BAL tatma şansımız oldu.ellerinize sağlık…..

 12. Esmanur Düzen yorumladı:

  Teşekkür ederim çok güzel bir yazı Tebrikler. ………..

Yorum Yapabilirsiniz.