Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?


Değerli ziyaretçilerimiz, diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bir balın doğal ve katkısız olduğunu bir tüketici olarak anlamak mümkün değildir. Her balın (saf olduğunu düşündüğümüz) üretildiği yöreye, balın türüne, mevsim şartlarına göre kendine has tadı, kokusu,rengi ve kıvamı olur. Hatta standart ve basit tahlil yöntemleri dahi katkılı bir bal ürettiğinizde dahi “saf bal” sertifikası almanıza mani değildir. Detaylı tahlil yöntemleri ise oldukça pahalı ve her yerde yapılamadığı için ise bilimsel çalışmalar dışında tercih edilmez.  Biz kendi arılarımızdan biliriz ki aynı kovandan aynı anda aldığımız balın tadı, rengi kıvamı dahi farklılıklar gösterebiliyor. (45 yıldan fazla bir süredir arıcık yaptığımız için farkı anlayabiliyoruz) Tabi bu detayda herkesin bunu anlaması çok kolay değil.  Ancak karşılaştığımız en ilginç konulardan birisi, özellikle sonradan aroma katılarak standart hale getirilmiş ballara alışmış tüketicilerin saf bal yediklerinde farkı çok net anlayabildiğidir.  Bu bilgiler altında balın nasıl ve kim tarafından üretildiğini görmeden, sürekli yanında durmadan kimse balın saf ve katkısız olduğundan emin olamaz.  Bu nedenle bu durum arıcılar ve bu işin ticaretini yapanlar tarafından kolaylıkla kullanılır.   Bir bal’da önemli olan temel unsurları görmek için “Saf Çiçek Balı Nedir ? Balın kalitesi neye bağlıdır ?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Tükettiğiniz balın doğal ve katkısız olup olmadığını anlamak için aşağıdaki küçük ipuçları size biraz fikir verebilir ancak hiç bir zaman net sonuç vermezler. Bununla beraber 10. maddede kendi tecrübelerimizden bir ipucunu sizinle paylaştık.

1. Gerçek balın çok özel , esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken , saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.

2. Gerçek bal , glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır. Yaklaşık % 15 su , %25 Sakkarin % 35 Glikoz ve çeşitli mineraller , tuzlar içerir. 

3. Gerçek bal çok çok tatlı değildir , koyu kıvamlı şerbet gibi değil kendine özgü bir tadı vardır. Glikozlu bal gerçek bala göre daha tatlıdır.

4. Gerçek bal ağıza alındığında bir kaç tür rayiha tadı alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tad olur.

5. Gerçek balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer grinin tonlarında olur. Glikoz katkılı ballar ise daha açık tonda beyaz renkte olur.

6. Gerçek bal , kekik , keven , katır tırnağı , sığır kuyruğu çiçeklerinin çeşitlerine göre açık mor , sarı , hafif kırmızı veya buzlu cam renklerinde veya bu renklerin değişik tonlarında olabilir. Glikozlu ballar ise açık cam renginde ve daha şeffaf olur.

7. Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek bal oldukça akışkan olur , dayanıklıdır geç yanar , glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir.

8. Aynı ölçek iki kaba tam süzülmüş gerçek bal ve glikozlu bal koyup ağırlıklarını karşılaştırdığınızda , gerçek bal çok daha ağır gelir. Test edebilirsiniz, Balın özgül ağırlığı yaklaşık 1.36 dır, yani 1 litre saf bal 1.36 kg gelmelidir. Marketlerden aldığınız süzme balın ağırlığını hacmine böldüğünüzde ne değer geldiğine bakabilirsiniz. Birde bizden aldığınıza…

9. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde gerçek bal şeker hastalarında , şeker değerini sadece bir kaç puan arttırır. Ancak aynı miktarda tüketilen glikozlu bal şeker hasalarını komaya dahi sokabilir.

10. Saf bal üreten arıcıda hem komple sırlanmış petek hemde kısmen sırlanmış petek olur. Tüketiciler görselliğe önem verdiği için tamamı sırlanmış petek balları tercih ederler. Oysaki yarı sırlanmış petek bal saflığın işareti olabilir. Çünkü katkı veren arıcılar peteklerin ağır gelmesi için ve güzel görünmesi için peteği komple sırlatırlar. Oysa bizim gibi üreticiler mevsim sona erdiğinde ve arılar daha bal getiremediğinde yarım kalan petekleri olduğu gibi alır kovanlardan. Bu aşamada arılar artık normalde tercih etmedikleri çiçkleride yoklayacakları için bal daha kaliteli olmaktadır.  Neden marketlerde yarı sırlanmış bal göremeyiz ?? Neden hepsi dolu doludur ? düşünmek gerekli.

Sonuçta gerçek bal , arının doğadan tamamen kendi çabalarıyla en saf halde toplayıp kendi enzimleriyle midesinde üretmiş olduğu bir gıda maddesidir. Oysa glikozlu bal , arı kovanının içine yerleştirilen glikoz-şeker şerbetini arının emmesi ve bunu bala çevirmesinden ibarettir. 
Burdan anlaşılacağı üzere , gerçek bal ile katkılı balın hem fiyat hem de besin değeri olarak karşılaştırmasını yapmak çok yanlıştır.

2011 yılı üretimimiz polenli bir gerçek bal. Polenlerderki renk cümbüşü ürettiğimiz balın kalitesindeki önemli bir gösterge olmakla birlikte böyle bir peteği üretmek her arıcıya nasip olmaz…

2011 yılı üretimimiz polenli bir gerçek bal. Polenlerdeki renk bolloğu ürettiğimiz balların kalitesinin önemli bir ispatıdır.

Bal tüketiminde gerçek bal olduğuna dikkat etmek bu yöndeki üretimin desteklenmesini sağlayacaktır. 
Saygılarımızla. gercekbal@gmail.com

Etiketler: Bilmekte Fayda Var, Gerçek Bal

Daha önce “Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?” yazısı için 17 yorum yapılmıştır.

 1. yunus demir yorumladı:

  Gerçek bal bulmak artık çok zor. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 2. ali bakova yorumladı:

  İstikrarlı bir bal tüketicisi olarak piyasadan markalı ballardan satın alıp tüketirken, internette yapmış olduğum arama sonucu sitenizle ve sizlerle tanıştım.İlk fırsatta vermiş olduğum siparişim üzerinede balınız hakkında birşeyler söyleme gereği duydum.
  Balınızı tattığımda yoğum bal kıvamının yanında ayrıca bir aroma tadı hissettim.Bu aroma tadı balınızdan tekrar tekrar yememe sebep oldu.Diğer tükettiğim markalı ballarda bu tadı alamamıştım.Tahminimce çiçeklerin o güzel tadı balınızda mevcut.Balınız oldukca leziz.Ayrıca petekli bal alma konusunda da tereddütlerim vardı.Balınızdan tattığımda peteğininde hemen ağızda eridiğini farkettim.Artık rahatlıkla balınızı tüketebilir ve herkese tavsiye edebilirim.
  Ayrıca iletişim ve kargo sürecinde göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için,paketlemede göstermiş olduğunuz özen için Münür Bey ile Tarkan Bey e tekrar teşekkür etmek isterim.
  İyi çalışmalar dilerim.

 3. Eren Erzurumluoğlu yorumladı:

  Merhaba , sitenizdeki yazıları inceleme fırsatım oldu ve oldukça samimi buldum. Hakiki bal bulmanın çok zor olduğu , herkesin sattığı balı , saf bal , doğal bal , organik bal , karakovan bal diyerek satmaya çalıştığı bir ortamda hem detaylı bilgi vererek hem de referans sayfasında müşterilerinizin yorumlarını yayınlamanız çok güzel bir davranış. Ayrıca balınız bittiği için bunu açık yüreklilikle belirtmeniz ve ticari kaygı taşımadan yeni sezonu bekleyin demenizi de takdir ediyorum. İşlerinizde başarılar dilerim. Saygılarımla.

 4. alp savucu yorumladı:

  Selam, Münür beyle yaptığım telefon görüşmesinden önce gerçekten hakiki bal mı üretiliyor ? emin değildim; ama işini bilen ve dürüst insanlar oldukları kanaatine vardım. sipariş vermek için Eylül ayını dörtgözle bekliyorum.

  saygılar

 5. eğitim koçu yorumladı:

  günümüzde saf bal bulmak çok zor oldu artık.Büyük bal firmaları küçük üreticiden alıp ısıl işlemlerden geçirip bizlere saf bal diye satılıyorlar.

 6. BAHATTIN KAYA yorumladı:

  TV ve RADYOLARDA RAKLAMI ÇIKAN SAHTE BALLARI İNSANLARA YEDIREN,URETICI FIRMALARI,ve BU KADAR ONEMLI BIR KONUYA DUYARSIZ KALAN SAGLIK KURULUŞLARI ve TUKETICI KORUMA DERNEKLERİNİ HAYRETLE İZLİYORUM,AYRICA SAĞLIKLI NESİLLER SAĞLIKLI BESİNLERLE YETİŞİR DİYORUM,ve BUNA INANAN SAĞLIK KONUSUNUN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLEREK VERDİĞİNİZ BİLGİLERLE BİZLERİ AYDINLATAN,YAPTIĞI İŞİ ÖNEMSEYEREK BİZLERE BÖYLE BIR ZAMANDA SAĞLIKLI BAL YEDİRMEYİ İLKE EDİNEN BU KONUDA ASLA TAVIZ VERMEYEN SİZLERİ (ve SİZİN GİBİ SAĞLIK KONUSUNU ASLA İSTİSMAR ETMEYEN TÜM ÜRETİCİLERİ) KUTLUYORUM,ŞÜKRANLARIMI SUNUYOR TEŞEKKÜR EDİYORUM,SAYGILARIMLA..

 7. murat hazar yorumladı:

  kardeş ben bir arkadastan karakovan balı aldım biraz araştıraym dedim ve sizin yazınızla karşılaştım ve buna göre testler yaptım gerçekten de hakiki bal olduğunu anladım yardımlarınızdan dolayı verdiğiniz bilgiler için tşklr.

 8. mehmet uçar yorumladı:

  İnternetten araştırıken bulduğum gerçekbal adresi gerçekten hakiki bir bal yememi sağladı.Sağolsun Münür hocam siparişimi gönderdi bugün aldım.Umduğum gibi insanı kesmeyen,yedikçe yediren,rehalı güzel bir çiçek balıydı gelen.İşin aslı günümüzde pek kalmayan karşılıklı güven duygusudur.Balda böyle alınıp yenilir zaten yoksa kovanın başında bekleyenimiz olmayacağına göre.Tesekkürler

 9. seyhan yoltay yorumladı:

  dürüstlük ve samimiyetin ticaretle bağdaşmadığı günümüzde sayın münür hoca gibi insanların hep var olması dileğimizdir. Kendisine çok teşekür eder saygılarımı sunarım.öz ve söz;yapılan iş ve emek bir arada… üstelik kaliteli ürün.. dahası için artık ne denilebilir ki.ben gerçek balın adresini buldum.sağlık personeli olarak güven ve kaliteye özen gösterdiğim için tereddüt etmeden gönül rahatlığyla bal alınabilir diyorum…bereketli bir üretim yılı diliyorum…seneye tekrar gerçek balın adresinde bulunmak üzere ..teşekürler münür hoca….

 10. Özgür Kuzucu yorumladı:

  Merhaba,

  Sitenizdeki bu yazıdan samimiyet aldım. Güven duydum. Allah Bereketli Etsin. Seyhan Bey’ in yorumuna bilmukabele katılıyorum. Saygılarımla.

 11. Enes Dönmez yorumladı:

  Köyümüzden bal getiriyorduk sanırsam 65 70 kovan kadar arımız vardı bunlara ne bir kek ne bir katkı maddesi filan vermiyorduk ve sonunda aldığımız balın kalitesi bu resimdeki ile hemen hemen aynı ve suni petekde kullanmıyorduk ki arılar petekleri kendisi yapıyordu :) Bilgilendirme için çok teşekkür ederim…

 12. Organik Bal yorumladı:

  Sayenizde balın ne olduğunu öğrendim. Teşekkürler

 13. adem can yorumladı:

  şimdilik yazınızı okuyunca güzel bir balınızın olduğunu düşünmekteyim. ama sipariş vermediğim için kesin bir yorum yapamicam. çok yakında sipariş verip almak için sizi ararsam hiç şaşırmayın derim. hayatta başarılar.

 14. faysal yılmaz yorumladı:

  mrb; ben az önce 2 kavanoz bal aldım. rengi, kokusu ve kıvamı gayet güzel görünüyor. Tabi 4-5 yıldır aynı kişiden alıyorum. Satıcı kişi bana samimi ve inandırıcı geldiği için alıyorum. Ama kafama takılan soru balın fiyatı ucuz kendisi diyor ben perakende sattığım için bir de seyar olarak sattığım için fiyatı uygun sayıyorum. Satıcı arılarına belli bir miktar şeker verdiğini inkar etmiyor ama glikoz şerbetini kesinlikle ve tüm inancıyla yemin ediyor arılara 1 gr. glikoz vermiyormuş. Acaba içinde glikoz şerbeti var mı yok mu yorum yazarsanız sevinirim. fotoğraf yükleyebilme imkanı olsaydı fotoğrafını çeker buradan herkese paylaşırdım. Kimseye inancım kalmadı piyasada okadar dolandırıcı satıcılar varki kime güveneceğine kime güven meyeceğini bilmiyorsun. iyi günler.

 15. yusuf polatlı yorumladı:

  selam; çocukluğumda ve gençliğimde babam arıcılık yapardı. köyümüzde sırf kır çiçekleri vardı. Arının kendi yaptığı petek kendi yaptığı bal çok nefisti. Çünkü etrafımızda arının bal alacağı hiç çiçek açan ağaç dahi yoktu. Geven azdı. Şeker, arıya nasıl verilir dahi bilmezdi. Lis (suni petek) zaten yoktu. Allah ne verdiyse. bir kovan ya 5-10 kg bal verir yada hiç vemezdi. Emekli olduktan sonra biraz bende yaptım ama o balları alamadım. Çünkü çevre değişmiş, her taraf geven olmuş kır çiçekleri gayet azalmış, elma gibi çiçek veren ağaçlar artmıştı. Aynı balı bulmam imkansızdı.sonradan anladımki tabiat şartları çok önemli.Arının bal aldığı çiçek çok önemli. İyi bal elde etmek çok zor. Zor değilde az elde edersiniz. Bu kadar bal elde edebilmeniz için (piyasadaki) bazı şeyler zorlanıyor sanırım. Onun için bal alı ken bildik kişileri seçin , fiyatta onları zorlamayın. Unutmayın her yörenin balı değişiktir. Kendine özgü kokusu ve nefaseti vardır. BALINIZ BALLI OLSUN, AFİYET OLSUN….

 16. Şahin gürler yorumladı:

  Kara kovan bali siyahmi olur yoksa beyazmı biz kars dan karakovan bali siparisi verdik beyaz petek şeklinde geldi teretutde kaldım yardimci olursanız sevinirim

 17. turgay göda yorumladı:

  Bende yeni başlamiş bir arıcı olarak sizin söylediklerinize aynen katılıyorum ben organik bal üretiyorum 60tlye zorla satıyorum ama alan birdaha mutlaka alıyor ve hakiki bal üretmek gibisi yok letekli balda yarı s~rlanmış balı begenmiyorlar bilen biliyor işte

Yorum Yapabilirsiniz.