Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Saf Bal mı ?

Çoğumuz önce çocuklarımız, sonra kendimiz için saf bal arayışı içerisindeyiz.  Aldığımız balların üzerinde yazar “%100 Saf Bal” , ya da “saf bal kristalize olabilir.”     Peki hiç paketlenmiş balların kristalize olduğunu gördük mü?  Neden saf ise kristalize olmuyor ?  Çünkü bu balların kristalize olmasını önleyecek (bununla ilgili bir yazımız olacak) işlem yapılır. Peki her “%100 Saf Bal” yazan gerçekten saf mıdır?

Soruya şöyle yanıt verebiliriz, %100 saf olan bir bal 15-20 TL ‘den satılabilir mi ?  Sadece bu yanıt dahi yeterli olmakla birlikte açıklaması şöyledir;

Balda 2 temel şekilde haksızlık yapılır.  Birincisi üretim aşamasında arıya katkı verilerek (şeker, kek vs) yapılan üretimdir.  İkincisi ise süzme balın paketlenmesi aşamasında içine mısır şurubu ve benzeri reçelimsi maddelerin katılması.  (Normal olarak petekli ballarda ikinci durum sözkonusu olmaz. )  Sorumuzun cevabı burada,  paketlenen süzme bal %100 bal içeririyorsa ve paketleme sırasında bir katkı yapılmıyor ise %100 saf bal denilmesi pek yanlış olmaz. Peki süzme yapılan bal gerçekten üretim aşamasında saf mı üretilmiş ?  Aldığınız balın üzerinde “%100 saf bal” yazması bunu ifade etmez. 

Arıcılık yaptığımız civarda da çok sayıda arı kolonisi bulunmaktadır ve kg’mı 8-12 TL arasında temin etmek mümkündür.  Ancak hiç bir saf bal üreticisi (ticari olarak yapıyor ise) bu fiyatlara bal veremez.   Neden ?   Kendimizden örnek vermek gerekirse, saf bal üretebilmek için öncelikle doğru yeri bulmak gerekir (bu işin en zor kısmıdır) .  Sonra mevsim şartları çok önemlidir ve saf bal üreticisi için kaç kg bal üretimi yapacağını önceden tahmin etmesi mümkün değildir. Eğer bir arıcı ben yıllık x kadar bal üretim kapasitesine sahibim diyor ise mutlaka bir yanlışlık vardır. Zira isterse 1000 kovan arınız olsun, mevsim şartları uygun olmaz ise hiç ama hiç bal üretimi yapamayabilirsiniz.   Bu şartlarda bu işten geçimini sağlayan saf bal üreticilerinin  yukarıda bahsettiğimiz fiyatlara bal satarak geçimini sağlaması mümkün olamaz.

Bizim “saf bal” ve “geçek bal” tanımımız şöyledir ;  Üretim aşamasında ve tüketiciye sunulurken asla ve asla hiç bir suretle katkı verilmeden yapılan baldır. Yani 500 yıl önce nasıl üretiliyor ise şu anda da öyle üretilen baldır.  Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere balın saf olması da aslında tek başına yeterli değil. Çiçek florası (hangi tür ve kaç çeşit çiçek içerdiği) ,  tarım arazilerine mesafesi gibi içeriğini etkileyen önemli faktörler mevcuttur.

Etiketler: Latest Public Post, MainPage mid content 1

Daha önce “Saf Bal mı ?” yazısı için 9 yorum yapılmıştır.

 1. Asım Duran yorumladı:

  Bende eskiden donmuş ya da kristalize olmuş balların şeker katkılı olduğunu düşünüyordum. Arştırdıktan sonra bu önyargımın doğru olmadığını anladım. Bal ile ilgili verdiğiniz bilgiler çok faydalı. Bu devirde piyasadaki bütün ballar saf, peki nerede o zaman tonlarca şeker-kek vs verilerek üretilen ballar ? Bunu anlamak çok güç değil gerçekten ve size yapmış olduğunuz değerli katklar için çok teşekkür ederim değerli hocalarım.

 2. Tanju Fırıncıoğlu yorumladı:

  Gerçek bal arayışım internetten ” Gerçek Bal”a ulaştığımda sonlanmış oldu.
  Hem gerçek bala ulaşmış, hem de iyi insanlarla tanışmış oldum.
  2 yıldan beri tüketiyorum.Daha çok kişi faydalansın.
  Gerçi,bu benim seneye alabileceğim miktarı azaltır ama verilen emeğe ve tanımaktan memnun olduğum bu kişilere saygımdan dolayı bu tavsiyemi belirtmiş oluyorum.
  Bal işi güven işi…güveniyorum…güvenebilirsiniz.

 3. Nihat Çerkez yorumladı:

  Sahtekarlığın, üçkağıtçılığın, kul hakkı yemenin normal karşılandığı ülkemizde böyle dürüst, idealist üreticilerin var olduğunu bilmek, umutları yarına taşımada insana mutluluk veriyor. İyi ki varsınız Münür Hoca. Tşk ederim.

  Eskişehir’den Sivas’a sevgiler..

 4. cem öz yorumladı:

  öncelikle münür beye çok teşekkür ederim . bana herşeyi tüm gerçekleriyle anlattı çok çok dürüst bir insan . hasta olduğum için bana çok az miktardada olsa propolis verdi çok teşkkür ederim. balın tadı ise tam anlamıyla harika.en önemlisi hakiki olması ve fayda vermesi.

 5. Coşkun İBRAHİM yorumladı:

  Balı isterken önce iletişim formunu doldurun.
  Sonra sizi Münir Hoca arayacak, ardından balınız gelecek üzerinde fiyatı yazacak, ama önce tadına bakacaksınız, Parayı sonra EFT yapabilirsiniz. Anadolu’ nun katkısız/glikozsuz gerçek balının tadını biliyorsanız doğru adrestesiniz.
  Yok eğer hayatınızda;
  6 kilosu 100 TL ve üstüne bir tane de sıfır kilometre BMW hediyesi verenlerin balını yemişseniz bu baldan uzak durun. Kezâ zaten Münir Hoca’ nın balını beğenmeyecek ve burun kıvıracaksınız.
  Sahte bal nasıl anlaşılır kategorisine bir kaç satır da ben eklemek isterim.
  - Sahte bal dişe yapışır, gerçeği yapışmaz
  - Sahte bal kaşıktan kesik kesik akar, gerçek bal uzaaar gider.
  - Sahte bal donmaz, gerçek bal donar tereyağı gibi olur.

  dip not : Sahte ve ucuz bal seviyor ve üstüne BMW hediyesi istiyorsanız Münir Hoca’ dan bal almanızı tavsiye etmem.

 6. ferda mersin yorumladı:

  Münür hocam hala sizin gibi insanlar varmış bu dünyada.Ben sizi tanıdığıma çok memnunum.Allah razı olsun.Ben daha önce hiç gerçek bal yememişim.Çocuklarım adınada teşekkür ediyorum.saygılar

 7. Yunus Aydemir yorumladı:

  Merhaba,
  Arkadasimin tavsiyesi uzerine gercebal.com sitesini ziyaret ettim ve ilk defa Munur Hocamdan Bal aldim,
  Kendisine tesekkur ediyorum cok memnun kaldik…
  insallah kalite hep boyle devam eder..
  Saygilar..

 8. Mine Durukan yorumladı:

  İşini güzel ve doğru işleyenin işi ibadet değerinde olsa gerek. Hem emeğinin kerşılığını hem müşterisinin duasını almak güzelliğini keşke daha çok insanımız akıl etse.
  Ve stoğu tükenmiş üründen temin edip (hastalığıma binaen) ücretsiz olarak gönderen Münir Hoca Beyefendi başta olmak üzere tüm emektarlardan Allah razı olsun. Ailece sağlıklar saadetler bereketler dileriz cümleyle inşaAllah. Esselamselamselam..

 9. Yavuz özgül yorumladı:

  Münir hocamın balı gerçekten kaliteli soğukta biraz kıristalleşmişti o şekliyle tükettim tadı sahada güzelleşmişti emeklerine sağlık hocam

Yorum Yapabilirsiniz.