Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Arı Poleni Nedir ?

Her işçi arının bahar aylarında yaptığıdır çiçeklerden ya da çiçek veren bitkilerden nektar ve pollen toplamak.  Arı poleni insanların tüketimi açısından çok büyük önem taşıyan bir çok vitaminle ve besin değeri yüksek maddelerle yüklenmiştir.  Bu mükemmel gıda için özellikle polene karşı allerjisi olan çok sayıda kişinin bulunduğunu ve tüketirken bunu gözardı etmemek gerektiğini bilmek gerekir.

Arılar besin zincirinin en güçlü ve önemli adımı olan polenleri çiçeklerden topladıktan sonra bunları onların nekratlarıyla karıştırarak bir dönüşüme uğratarak polenin bir besin maddesi halini almasını sağlarlar. Bu aslında balın oluşumu kadar önemli ve bir o kadar inanılmaz bir olaydır. Bu nedenle sadece pollen olarak değil “Arı Poleni” olarak anmak daha doğru olacaktır. Bir parça arı poleni içerisinde aslında 300-500 bin pollen tozu mevcuttur. Arı poleni içeriğine bakıldığında aslında binlerce bioaktif içeriğin olduğu görülür. Bunlar, enzimler, karotenler, yağ asidi esansı, amino asitler, doğal selat mineraller, tüm vitamin kompleksleri, lipit elementler ve insane vücudu için çok çok önemli olan antioxidantlardan fenol (karbolik asit) ve polifenol önemlidir.  Antioxidan ve doğal içerikleri açısından değerlendirildiğinde portakal, kivi, çilek, böğürtlen, kiraz , üzüm, elma, erik gibi diğer çok önemli diye bildiğimiz antioxidanlardan onlarca kat daha faydalıdır. Arı poleni içeriği itibari ile değerlendirildiğinde dünyadaki en fazla bileşime sahip olan ve kesinlikle super besin olarak adlandırılan bir gıdadır.

 Polen nasıl elde edilir ?

  Polenlerin kovandan alınmasından sonra kullanıma hazır hale getirilmesinde genellikle iki yöntem uygulanır.

 Birinci yöntemde kovandan alınan polenler dondurucuya konarak saklanır. Taze, hidratlı arı poleni son derece bozulmaya elverişlidir. Bu nedenle tazeliğini koruması için dondurucuda olması son derece önemlidir.

 Diğer yöntem ise , toplanan polenlerin dehidre (kurutma) edilmesidir. Bu yöntem biraz vakit almasına rağmen herhangi bir dondurma işlemine gerek duymaması bakımından daha elverişlidir.  Kurutulmuş olan polenin diğer bir avantajı ise suyundan arınmış olduğu için daha konsantre olmasıdır.

 Dondurulmuş ya da kurutulmuş pollen tercih edilmesi farketmeksizin, sonuç aynıdır, kendinizi daha enerjik, canlı ve genellikle günboyunda iyi hissedersiniz. Polen kesinlikle doğal ve mükemmel “vitamin ve mineral” kaynağıdır.

 Peki pollen nelere iyi gelir, faydaları nadir,  nasıl tüketilmelidir ve alırken neye dikkat etmek gerekir (Burası önemli, aynı bal gibidir her pollen aynı değildir asla)  diğer yazılarımızı takip ediniz. 

Etiketler: MainPage Main Content, Polen

Yorum Yapabilirsiniz.