Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.comDeğerli Ziyaretçilerimiz,
2016 sezonu balımız tamamen tükenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. 2017 Eylül dönemi için ön sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla.


Kısa kısa balın faydaları

Arılar tarafından hala gizemi çözülememiş çok sayıda mucizeyi içeren bir şekilde üretilirken sağlığımıza kattığı faydalar ve soframıza getirdiği lezzet açısındanda eşşiz bir gıda. Çok açıdan balın faydalarını yazdık, değerlendirdik. Bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar bir yana bin yıllardır artık kabül görmüş faydaları sayısızdır.  Genellikle balın bir ilaç olarak düşünülmesi ve kısa sürede şifa beklenmesi yanlışı içerisine düşebiliyoruz. En iyi bal bile olsa bir ilaç olarak değil, insan sağlığına sayısız faydası olan bir gıda olarak  düşünmek daha doğru olur. Sadece hasta olduğumuzda iyileşmek için değil, sağlığımızda düzenli tüketerek bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkıda bulunmalıyız. Ancak sadece ülkemizde değil dünyanın hemen her yerinde, bu değerli ve insanların özellikle sağlıkları için tercih ettikleri  gıda ayırdedilmesi zor olduğu için ciddi anlamda suistimal edilmektedir. Bu nedenle balın faydalarını bilmekten öte bal tüketimi ve tercihi konusunda bilinçli olmak gerekli. Ülkemizde üretilen ve satılan balların %95′inden fazlası gerçek ve %100 saflıkta olmamakla birlikte en az yarısı insan sağlığı için fayda sağlamaktan çok uzaktır.  Balın faydalarını kısa kısa özetlemek gerekirse ;

 • Zekayı açar.
 • Ilık suyla şerbet yapılıp içilirse kuvvetli bir müshil olur.  7 dk’da kana karışır.
 • Soğuk su ile şerbet yapılıp içirse ishali keser.
 • Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır.
 • Kalp çarpıntısına iyi gelir.
 • Mideye iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, karın ağrılarına iyi gelir.
 • Göz ağrılarına iyi gelir. Parmağınızı iyice temizledikten sonra göz kapaklarınıza sürmeniz yeterlidir.
 • Kansızlık çekenler için önemli bir kan yapıcı gıdadır.
 • Sarılık hastası olanların 15-20 gün boyunca sabah-akşam bal yemesi iyi gelir.
 • Kemik hastalıklarına iyi gelir.
 • Damar sertliğini yok eder.
 • Bal, Sinirlere ve uykusuzluğa iyi gelir.
 • Bol su ile sulandırılıp yenilirse , şerit denilen barsak solucanlarını ve bazı kurtları yok eder.
 • Ilık beze sürülüp boğaza sarılır ise boğaz ağrılarına çok iyi gelir.
 • Bir miktar balı biraz elma sirkesi ile karıştırıp gargara yaparsanız ağız kokusunu yok eder.
 • Mide ve barsaktaki yaralara çok iyi gelir. Bunun için ayda 4 kg balın düzenli olarak yenmesi ve bir kaç ay devam edilmesi gereklidir.
 • Sırt ve boyun ağrıları olan yerlere bal sürülürse ve üzerine toz karabiber ekerlerse iyi gelir.
 • Kaynatılmış ada çayına biraz sirke, biraz da bal eklenip gargara yapılırsa boğaz ağrılarına ve bademciklere iyi gelir.
 • 1kg bal, 1 kg tereyağı ve bir miktar kurumuş frenk muşmulası yaprağı karıştırılıp sabah akşam birer tatlı kaşığı yenirse nefes darlığı ve bronşiti tedavi eder.
 • bal, taze polen ve propolis karışımı mide ve barsak hastalıkları için çok iyi bir ilaçtır.

Tabi bu yazığımız faydalar her bal için değil, gerçekten hiçbir katkı maddesi kullılmadan tamamen  doğal olarak üretilmiş ballar için geçerli olan faydalardır. Piyasada görmüş olduğumuz balların en az %95 i bizim ilgi alanımız dışında kalmakta ve bu faydaları sağlamak bir yana insan sağlığına zarar vermemesi dileğimizdir.

Balı hiçbir zaman ilaç olarak görmek doğru değildir. Gerçek bal belirli miktarlarda ve düzenli tüketildiği zaman insan sağlığına her açıdan büyük faydalar sağlamakta, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Etiketler: Balın Faydaları, Latest Public Post, MainPage Main Content

Daha önce “Kısa kısa balın faydaları” yazısı için 2 yorum yapılmıştır.

 1. Ayşin Öztürk yorumladı:

  merhabalar,
  bir arkadaşım aracılığıyla 1 yıl önceden siparişimi verdim, yaklaşık 2 hafta öncede teslim aldım…Münir Hoca müthiş biri, yüzyüze tanışmadan telefonda arkadaş olduk, insanlığıyla ve güveniyle mest etti bizi..öncelikle hiç tanımadığı bizlere, daha emeğinin karşılığını almadan güvenip bal gönderdiği için teşekkür etmek isterim. Zira benim işlerim dolayısıyla teslim almamda, ücreti yatırmamda biraz zaman aldı…
  daha önce bizzat gidip Erzurum’dan alırdım karakovanı.
  Balı gerçekten çok beğendim, böyle bir aromayı nadir tattığımı söyleyebilirim. sadece tek bir sorum olacak o da petekle ilgili..petek ağzımda erimedi ve mumlaştı.ama her parçası değil. bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim, zira yanlış bildiğim sizin aydınlatacağınız bir husus olabilir, aydınlanmış olurum.. tekrar teşekkürler..xx

 2. Ümit Otan yorumladı:

  Münir Hoca ile telefonda konuştum. Web sayfasında gezindim. İnsanların birbirini gırtlakladığı şu kötü günlerde içime bir ferahlık geldi. “Böyle güzel insanlar da var” dedim. O kadar ilgili, bilgili, paylaşmayı seven bir insanın sesini duydum. Ticaret yapmıyor, bir hayat yaşıyor. Bal ısmarladım, henüz almadım. Kesin inanıyorum iyi bir bal aldım. Böyle güzel insanlar insana yaşama sevinci veriyor…

Yorum Yapabilirsiniz.