Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.com


Değerli Ziyaretçilerimiz,
2016 Eylül dönemi balımız tükenmiştir. 2017 Eylül için sipariş verebilirsiniz.
 
Ülkemizde çok az kişiye nasip olan, hiç bir şekilde katkı verilmeden üretilen ve standartların çok üzerindeki balımızı tercih etmiş olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla,

Polen

Çoğumuz allerjiye neden olan havada uçuşup giden toz parçacıkları olarak düşünürüz bu gizemli, küçük varlıkları. Oysaki dünyamızdaki yaşam döngüsünün temellerinden biri olan polenler büyük mucize ve gizemleride beraberinde taşırlar. Bir bitkinin çiçeğindeki polenlerin içinde muhafaza edilen spermlerin rüzgar ya da başta arılar olmak üzere böcekler vasıtası ile taşınarak başka bir bitkinin çiçeğinin içindeki yumurtaları döllemesi başlı başına bir mucizenin sayısız defa tekrarını sağlar. Bir diğer gizemli ve özel varlık olan arıların gözüyle polenleri ve bir başka bakış açısıyla insan sağlığı için polenin ne ifade ettiğini incelemeye ne dersiniz ?

 [Devamını okumaya başlamadan önce fotoğrafa dikkatlice bakınız ve ne gördüğünüzü biraz düşününüz]  Polenler bir çok eklembacaklının önemli besin kaynakarından birisidir. Arılar ise bunların başında gelir. Özellikle ilkbahar dönemlerinde çiçekten çiçeğe gezen arıların topladıkları polenleri ayakları ile taşıdıklarını görmek mümkündür. Taşıdıkları bu polenleri önceden hazırladıkları peteklerdeki yerlerine oldukça düzgün bir şekilde yerleştirirler. Öyleki asla farklı çiçeklerin polenlerini birbirlerine karıştırmazlar ancak peteklerdeki yerlerine farklı çiçek polenlerini kat kat koyarak inanılmaz bir görüntüyü oluşturmayıda başarırlar. Topladıkları bu polenler yavru arıların beslenerek yaza, bal mevsimine çok daha güçlü hazırlanmalarını sağlarlar. Aslında bu mucizenin önemli bir parçasıda polenlerin nasıl korunduğudur. Arılar peteklere yerleştirdikleri polenleri propolisten ürettikleri incecik bir zar tabaka ile kaplayarak koruma altına alırlar. Çıplak gözle bakıldığında, bu tabakanın altında gizlenen renk cümbüşünü farketmek o kadar kolay değilken, flaş yada yüksek ışık bu renk cümbüşünün görünmesini sağlar. Doğal olarak böyle bir renk cümbüşünü bir arada yakalamak için mevsimin doğru zamanı ve bitki florasının çok geniş olduğu bir bölgeye ihtiyaç olduğu aşikardır.

Eski dönemlerde Yunan ve Romalılar “hayat veren toz” olarak isimlendirmişlerdir. Geçmişten günümüze kadar hemen hemen tüm toplumlarda arı ve arı ürünleri ilgi çekmiş hem sağlık hem güzellik için ayrı bir yere sahip olmuşlardır. Bilimin gelişmesi ise bu ürünlerin kimyasal analizlerinin yapılmasını kolaylaştırmakla birlikte doğada en fazla farklı madde içeren gıdanın polen olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle içerdiği B vitamini ve çok sayıdaki minarelin arılar kadar insan sağlığı açısından da önemli olduğu artık bilinen bir gerçektir.  Bu nedenle son dönemlerde arılardan toplanan polenler raflardaki yerini almıştır.  Diğer arı ürünlerinde olduğu gibi polen kalitesi de çok değişkenlik göstermektedir. Polen toplanan çiçeklerin çeşit sayısının fazlalığı ve bu çiçeklerin cinsi kalitede belirleyici unsurdur.

Sipariş vermek için TIKLAYINIZ
Konu ile ilgili diğer yazılar..
Arı Poleni Nedir ? 09 Nisan 2011

Her işçi arının bahar aylarında yaptığıdır çiçeklerden ya da çiçek veren bitkilerden nektar ve pollen toplamak. Arı poleni insanların tüketimi açısından çok büyük önem taşıyan bir çok vitaminle ve besin değeri yüksek maddelerle yüklenmiştir. Bu mükemmel gıda için özellikle polene karşı allerjisi olan çok sayıda kişinin bulunduğunu ve tüketirken bunu gözardı etmemek gerektiğini bilmek gerekir.