Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.com


Değerli Ziyaretçilerimiz,  
Kendi çapımızda ürettiğimiz ve her ne nedenle olursa olsun en ufak katkı içermeden ürettiğimiz ballarımızı sipariş vererek temin edebilir ve gerçek bal tatmış olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Doğal, katkısız bal üretimi ve arıcılık

Türkiyede olduğu kadar dünyanın neredeyse tamamında bal ve diğer arı ürünleri aynı derecede öneme ve anlama sahiptir. Hatta özelllikle biyoloji ve kimya alanında gelişmiş, ilaç ve kozmetik sanayinde dünya lideri olmuş ülkeler bal , polen, arısütü ve propolis ile ilgili çok detaylı bilimsel araştırmaları yıllardan beri devam ettirmektedirler. Bu nedenle bal kültürü ve arıcılık dünyanın her yerinde büyük öneme sahiptir. Hatta biz ülke olarak bal kültürü ve kullanımı konusunda çok ileri değiliz. Örneğin birçok ülkede krema (kristalize olmuş) ballar tüketiciler tarafından tercih edilirken biz kalitesiz, şekerli bal diye çöpe atarız. Halkımızdaki bu gibi ön yargılı düşünceler arıcılık konusunu suistimal edenlerin işine yaramaktadır.
Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere balın gerçekten hiç katkı verilmeden üretilip üretilmediğini anlamak standart tahlil yöntemleri ile mümkün değildir. Bu nedenle biraz şeker, kek gibi karışımlar vererek birazda doğadaki çiçeklerden faydalanarak bal üretip, standart tahlillerden geçirdikten sonra “saf bal” sertifikası almak hiçte zor değil. Bu nedenle gerçekten saf bal tüketmek biraz tüketicinin bilincine, biraz balın satıcısına ama en çok balı üreten arıcının vicdanına kalmıştır. (daha fazla…)

Balın kaynağından adresinize…

Hiçbir  katkı maddesi kullanılmadan , Sivas’ın Zara ilçesinde üretilmiş organik balımızı ilginize sunuyoruz. En doğal haliyle petekli olarak sunduğumuz balımız , üretilebilecek “en saf” ve “en doğal” baldır. Bizim için 40 yıldır ticari bir faaliyet olmaktan çok bir tutku olan arıcılık mesleğinde , asıl mesleğimiz olan öğretmenliğin verdiği , disiplin , özveri , dürüstlük ve şeffaflık anlayışı içinde üretim yapmaktayız. (daha fazla…)

Türkiye’de Arıcılık

Arıcılık, Türkiye’de ata mesleği olarak uzun yıllardan beri yapılmaktadır. Arıcılığın gelişmesinde bilgi ve tecrübenin yanı sıra, teknik ve bilimsel çalışmalar da önemli rol oynar.

(daha fazla…)

15 bin kovandan 500 ton bal

Arıcılık için arazi yapısı itibarıyla (yükselti değişkenliği 850- bin 900 m) uygun bir yapıda bulunan Koyulhisar, zengin ve sürekli bir floraya sahip. İlçede bulunan yaklaşık 15 bin kovandan yıllık ortalama 500 ton bal elde edilirken, balın tamamının satılması durumunda Koyulhisar ekonomisine katkısının yaklaşık 3 milyon YTL’lik olacağı belirtliyor.

  (daha fazla…)