Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.com


Değerli Ziyaretçilerimiz,  
Kendi çapımızda ürettiğimiz ve her ne nedenle olursa olsun en ufak katkı içermeden ürettiğimiz ballarımızı sipariş vererek temin edebilir ve gerçek bal tatmış olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

2016 Bal Üretimi ve Siparişler

Değerli ziyaretçilerimiz, 2016 Eylül ayı itibari ile arılarımızdan almış olduğumuz ballarımız malesef tükenmiştir. Bir çok ziyaretçimizin bildiği üzere on yıllardır prensipli ve asla bal piyasası (markası, sertifikası vs ne olursa olsun) kıyaslamadığımız balımızı her yıl çok sınırlı miktarda ve çok az kişiye gönderebiliyoruz. Bunun temel nedeni her zaman bahsettiğimiz üzere, saf bal üretmenin doğal şartlara ve iklime çok bağlı olması nedeni ile taşıdığı üretim riskidir. Bizim gibi üreticiler ne kadar bal üretebileceğini önceden tahmin edemez.

(daha fazla…)

Önemli Duyuru !

Sitemizi kurduğumuz 2008 yılından beri sürekli olarak bal tüketicilerini bilinçlendirmeye çalıştık. Websitemizin değişik sayfalarında bir çok kez belirttiğimiz gibi malesef ülkemizde üretilen balların büyük bir kısmı katkılı veya sahte bal. Sizleri de de bu konuda uyarmaya çalışıp , bu çok değerli gıdanın bile istismar edilip rant kapısı yapıldığını ifade ettik.

Son günlerde ortaya çıkan ve medyada yer alan haberler , ayrıca yetkili kurum ve kuruluşların yaptıkları açıklamalar bütün bu ifadelerimizi haklı çıkarmaktadır. Böylesine mucizevi bir gıda ticari met’a haline getirilerek, halkımız kandırılmaya çalışılmaktadır.

Lütfen renkli broşürlere , cafcaflı reklamlara , kampanyalara , bire dört veren fırsatlara aldanmayın. Bal ya gerçektir ya da değildir. Gerçek bal , üreticisi için de tüketicisi için de bir kampanya malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir. Bizler Gerçekbal üreticileri olarak daima katkısız %100 doğal bal ürettik. Fiyat politikası olarak da ticari bir amaç taşımadan üretimimizin sürekliliğini sağlayacak geliri elde edebilmek adına en uygun fiyatları belirledik. Bundan sonra da sizlerin desteğiyle doğru bildiğimiz bu yolda yürümeye devam edeceğiz.  Reklam,  kampanya ve toptan bal satışı yapmayacağız.

Saygılarımızla.
www.gercekbal.com

Doğal, katkısız bal üretimi ve arıcılık

Türkiyede olduğu kadar dünyanın neredeyse tamamında bal ve diğer arı ürünleri aynı derecede öneme ve anlama sahiptir. Hatta özelllikle biyoloji ve kimya alanında gelişmiş, ilaç ve kozmetik sanayinde dünya lideri olmuş ülkeler bal , polen, arısütü ve propolis ile ilgili çok detaylı bilimsel araştırmaları yıllardan beri devam ettirmektedirler. Bu nedenle bal kültürü ve arıcılık dünyanın her yerinde büyük öneme sahiptir. Hatta biz ülke olarak bal kültürü ve kullanımı konusunda çok ileri değiliz. Örneğin birçok ülkede krema (kristalize olmuş) ballar tüketiciler tarafından tercih edilirken biz kalitesiz, şekerli bal diye çöpe atarız. Halkımızdaki bu gibi ön yargılı düşünceler arıcılık konusunu suistimal edenlerin işine yaramaktadır.
Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere balın gerçekten hiç katkı verilmeden üretilip üretilmediğini anlamak standart tahlil yöntemleri ile mümkün değildir. Bu nedenle biraz şeker, kek gibi karışımlar vererek birazda doğadaki çiçeklerden faydalanarak bal üretip, standart tahlillerden geçirdikten sonra “saf bal” sertifikası almak hiçte zor değil. Bu nedenle gerçekten saf bal tüketmek biraz tüketicinin bilincine, biraz balın satıcısına ama en çok balı üreten arıcının vicdanına kalmıştır. (daha fazla…)

Saf Bal mı ?

Çoğumuz önce çocuklarımız, sonra kendimiz için saf bal arayışı içerisindeyiz.  Aldığımız balların üzerinde yazar “%100 Saf Bal” , ya da “saf bal kristalize olabilir.”     Peki hiç paketlenmiş balların kristalize olduğunu gördük mü?  Neden saf ise kristalize olmuyor ?  Çünkü bu balların kristalize olmasını önleyecek (bununla ilgili bir yazımız olacak) işlem yapılır. Peki her “%100 Saf Bal” yazan gerçekten saf mıdır?

Soruya şöyle yanıt verebiliriz, %100 saf olan bir bal 15-20 TL ‘den satılabilir mi ?  Sadece bu yanıt dahi yeterli olmakla birlikte açıklaması şöyledir;

Balda 2 temel şekilde haksızlık yapılır.  Birincisi üretim aşamasında arıya katkı verilerek (şeker, kek vs) yapılan üretimdir.  İkincisi ise süzme balın paketlenmesi aşamasında içine mısır şurubu ve benzeri reçelimsi maddelerin katılması.  (Normal olarak petekli ballarda ikinci durum sözkonusu olmaz. )  Sorumuzun cevabı burada,  paketlenen süzme bal %100 bal içeririyorsa ve paketleme sırasında bir katkı yapılmıyor ise %100 saf bal denilmesi pek yanlış olmaz. Peki süzme yapılan bal gerçekten üretim aşamasında saf mı üretilmiş ?  Aldığınız balın üzerinde “%100 saf bal” yazması bunu ifade etmez. 

Arıcılık yaptığımız civarda da çok sayıda arı kolonisi bulunmaktadır ve kg’mı 8-12 TL arasında temin etmek mümkündür.  Ancak hiç bir saf bal üreticisi (ticari olarak yapıyor ise) bu fiyatlara bal veremez.   Neden ?   Kendimizden örnek vermek gerekirse, saf bal üretebilmek için öncelikle doğru yeri bulmak gerekir (bu işin en zor kısmıdır) .  Sonra mevsim şartları çok önemlidir ve saf bal üreticisi için kaç kg bal üretimi yapacağını önceden tahmin etmesi mümkün değildir. Eğer bir arıcı ben yıllık x kadar bal üretim kapasitesine sahibim diyor ise mutlaka bir yanlışlık vardır. Zira isterse 1000 kovan arınız olsun, mevsim şartları uygun olmaz ise hiç ama hiç bal üretimi yapamayabilirsiniz.   Bu şartlarda bu işten geçimini sağlayan saf bal üreticilerinin  yukarıda bahsettiğimiz fiyatlara bal satarak geçimini sağlaması mümkün olamaz.

Bizim “saf bal” ve “geçek bal” tanımımız şöyledir ;  Üretim aşamasında ve tüketiciye sunulurken asla ve asla hiç bir suretle katkı verilmeden yapılan baldır. Yani 500 yıl önce nasıl üretiliyor ise şu anda da öyle üretilen baldır.  Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere balın saf olması da aslında tek başına yeterli değil. Çiçek florası (hangi tür ve kaç çeşit çiçek içerdiği) ,  tarım arazilerine mesafesi gibi içeriğini etkileyen önemli faktörler mevcuttur.

Balın kaynağından adresinize…

Hiçbir  katkı maddesi kullanılmadan , Sivas’ın Zara ilçesinde üretilmiş organik balımızı ilginize sunuyoruz. En doğal haliyle petekli olarak sunduğumuz balımız , üretilebilecek “en saf” ve “en doğal” baldır. Bizim için 40 yıldır ticari bir faaliyet olmaktan çok bir tutku olan arıcılık mesleğinde , asıl mesleğimiz olan öğretmenliğin verdiği , disiplin , özveri , dürüstlük ve şeffaflık anlayışı içinde üretim yapmaktayız. (daha fazla…)