Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.com


Değerli Ziyaretçilerimiz,  
Kendi çapımızda ürettiğimiz ve her ne nedenle olursa olsun en ufak katkı içermeden ürettiğimiz ballarımızı sipariş vererek temin edebilir ve gerçek bal tatmış olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Önemli Duyuru !

Sitemizi kurduğumuz 2008 yılından beri sürekli olarak bal tüketicilerini bilinçlendirmeye çalıştık. Websitemizin değişik sayfalarında bir çok kez belirttiğimiz gibi malesef ülkemizde üretilen balların büyük bir kısmı katkılı veya sahte bal. Sizleri de de bu konuda uyarmaya çalışıp , bu çok değerli gıdanın bile istismar edilip rant kapısı yapıldığını ifade ettik.

Son günlerde ortaya çıkan ve medyada yer alan haberler , ayrıca yetkili kurum ve kuruluşların yaptıkları açıklamalar bütün bu ifadelerimizi haklı çıkarmaktadır. Böylesine mucizevi bir gıda ticari met’a haline getirilerek, halkımız kandırılmaya çalışılmaktadır.

Lütfen renkli broşürlere , cafcaflı reklamlara , kampanyalara , bire dört veren fırsatlara aldanmayın. Bal ya gerçektir ya da değildir. Gerçek bal , üreticisi için de tüketicisi için de bir kampanya malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir. Bizler Gerçekbal üreticileri olarak daima katkısız %100 doğal bal ürettik. Fiyat politikası olarak da ticari bir amaç taşımadan üretimimizin sürekliliğini sağlayacak geliri elde edebilmek adına en uygun fiyatları belirledik. Bundan sonra da sizlerin desteğiyle doğru bildiğimiz bu yolda yürümeye devam edeceğiz.  Reklam,  kampanya ve toptan bal satışı yapmayacağız.

Saygılarımızla.
www.gercekbal.com

Balın Sağlığımıza Faydaları

Geçmişten günümüze, balın sağlığımıza sayısız faydalı ve iyileştirici etkileri hem geleneksel hemde bilimsel olarak belirtilmiştir. Binyıllardır güvenle ve özenle tüketilen bal üzerindeki bilimsel çalışmalar hala devam etmekte ve bir çok araştırma kurumu ya da üniversite bu konuyla ilgili makaleler yayınlamaktadır.  Dr. Karen Spencer ‘ın yapmış olduğu çalışmalardan yaptığımız alıntılara göre balın sekiz faydası şöyle sıralanmıştır.

  • Düzenli saf bal tüketimi enerjimizi arttırmanın çok sağlıklı bir yoludur. İçerdiği karbon hidrat hem enerji hemde güç verir,  dayanıklılığımızı arttır ve kaslardaki yorulmayı azaltır.
  • Sabah yorgunluğunu ortadan kaldıran mükemmel bir gıdadır. Aynı zamanda acı veren larenjit ve faranjite oldukça iyi geldiği kanıtlanmıştır.
  • Bal ve tarçın birlikte kullanıldığında bir çok konuda fayda sağladığı görülmüştür. Örneğin, boşaltım sistemleri enfeksiyonları, eklem iltihapları, mide bozuklukları, nefes kokması bunlardan bir kaçı.Bununla birlikte saç dökülmelerini yavaşlattığı düşünülmektedir.
  • Erkeklerdeki cinsel iktidarsızlık ve kadınlardaki kısırlığın tıbbi tedavisinde kullanılmaktadır.   Ayrıca sıcak saf keçi sütü ile  saf balın karıştırılarak içilmesinin sperm sayısını önemli oranda arttırdığı bilinmektedir.
  • Baldan yapılan bir kremin diğer tropikal antibiyotiklere oranla diabetik ülsere daha iyi geldiği tesbit edilmiştir. Ayrıca egzama, kanser yaraları ve kanayan diş etlerinede sürülebilir.
  • Saf bal ve elma sirkesinin birlikte kullanımının miğde ağrıları, kabızlık ve hatta migren gibi bir çok konuda etkili olduğu bilinmektedir.   
  • Saf bal kollestrol içermez.  Bal ve limonun birlikte kullanımı fazla kiloların atılmasında yardımcı olur ve vücüttaki kollestrolün düzenlenmesini sağlar.
  • Saf bal içerdiği su oranın düşük olması nedeni ile yapışkan bir yapıya sahiptir. Kötü bakterilerin üremesine elverişsiz bir ortam verir ve çok iyi bir doğal koruyucudur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyicidir.

Bu sekiz faydanın yanı sıra Dr. Spencer şunları önermektedir;

Bal hak ettiği ilgiyi üzerine çeken çok önemli bir doğal maddedir. En önemli olanın doğal saf balın tüketilmesi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle organik ürünleri bulmak için yerel ve taze ürünleri marketlerden alınız. Yerel, bağımsız çiftçi ve üreticileri destekleyiniz .

Dr Spencer’in diğer yazıları ve bilgilendirmeleri için ;www.karenspencerdees.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Arı Poleni Nedir ?

Her işçi arının bahar aylarında yaptığıdır çiçeklerden ya da çiçek veren bitkilerden nektar ve pollen toplamak.  Arı poleni insanların tüketimi açısından çok büyük önem taşıyan bir çok vitaminle ve besin değeri yüksek maddelerle yüklenmiştir.  Bu mükemmel gıda için özellikle polene karşı allerjisi olan çok sayıda kişinin bulunduğunu ve tüketirken bunu gözardı etmemek gerektiğini bilmek gerekir.

Arılar besin zincirinin en güçlü ve önemli adımı olan polenleri çiçeklerden topladıktan sonra bunları onların nekratlarıyla karıştırarak bir dönüşüme uğratarak polenin bir besin maddesi halini almasını sağlarlar. Bu aslında balın oluşumu kadar önemli ve bir o kadar inanılmaz bir olaydır. Bu nedenle sadece pollen olarak değil “Arı Poleni” olarak anmak daha doğru olacaktır. Bir parça arı poleni içerisinde aslında 300-500 bin pollen tozu mevcuttur. Arı poleni içeriğine bakıldığında aslında binlerce bioaktif içeriğin olduğu görülür. Bunlar, enzimler, karotenler, yağ asidi esansı, amino asitler, doğal selat mineraller, tüm vitamin kompleksleri, lipit elementler ve insane vücudu için çok çok önemli olan antioxidantlardan fenol (karbolik asit) ve polifenol önemlidir.  Antioxidan ve doğal içerikleri açısından değerlendirildiğinde portakal, kivi, çilek, böğürtlen, kiraz , üzüm, elma, erik gibi diğer çok önemli diye bildiğimiz antioxidanlardan onlarca kat daha faydalıdır. (daha fazla…)

Balın Yararları

Bal: sindirim gerektirmeyen bir gıdadır , kolayca kana geçer. Bundan dolayı da zayıf ve iştahsız kimselerin enerji ihtiyaçlarını karşılamada etkili bir besindir.
(daha fazla…)

Balın Faydaları

Bal , insanoğlunun faydalandığı en eski gıdalardan biridir. Bal , binlerce yıldan beri  hem enerji sağlayan değerli bir besin maddesi olarak  hem  yara ve yanıkların tedavisinde hem de bir çok hastalıklarda ilaç niyetine kullanılmaktadır. Balın şifa verici özellikleri başta Kur’an olmak üzere birçok kutsal kitapta da belirtilmektedir.  

(daha fazla…)