Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.com


Değerli Ziyaretçilerimiz,  
Kendi çapımızda ürettiğimiz ve her ne nedenle olursa olsun en ufak katkı içermeden ürettiğimiz ballarımızı sipariş vererek temin edebilir ve gerçek bal tatmış olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

2016 Bal Üretimi ve Siparişler

Değerli ziyaretçilerimiz, 2016 Eylül ayı itibari ile arılarımızdan almış olduğumuz ballarımız malesef tükenmiştir. Bir çok ziyaretçimizin bildiği üzere on yıllardır prensipli ve asla bal piyasası (markası, sertifikası vs ne olursa olsun) kıyaslamadığımız balımızı her yıl çok sınırlı miktarda ve çok az kişiye gönderebiliyoruz. Bunun temel nedeni her zaman bahsettiğimiz üzere, saf bal üretmenin doğal şartlara ve iklime çok bağlı olması nedeni ile taşıdığı üretim riskidir. Bizim gibi üreticiler ne kadar bal üretebileceğini önceden tahmin edemez.

(daha fazla…)

Bazı doğrular

Değerli ziyaretçilerimiz, biz bu siteyi 2008 yılında ilk kurduğumuzda tek amacımız; ülkemizde oldukça geri kalmış, yanlış bilgilerle donatılmış bu çok değerli gıda için bilgimizi, üretildiği ilk andan soframıza geldiği ana kadar nasıl bir süreçten anlayıştan geçtiğini sizlerle paylaşarak bal üretim ve tüketim kültürünü arttırmaya yönelik desteklemekti. Aradan geçen 4-5 senede bu amacımızdan hiç bir zaman ödün vermedik bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Amacımız hiç bir şekilde diğer üreticileri ya da ürünleri kötülemek olmamakla birlikte lütfen aşağıdaki detayları dikkatlice okuyup kendi değerlendirmenizi yapınız. Bu konuda belli temel bilgileri elde etmek ve doğru tercihleri yaparak ülkemizdeki kaliteli bal üretimini desteklemek için bir adım olacaktır.

Türkiye’de arıcılık
- Türkiye’nin arı kolonisi olarak dünyada 4. ancak ihracatta 17-18. sırada olduğunu biliyor muyuz?
- “Raw honey” yani “ham bal” kavramının bizim arıcılık litaretüründe hemen hiç kullanılmadığını biliyor muyuz ? Piyasadaki balların ne kadarı “ham bal” ?
- Ülkemizde üretilen balların %96 dan fazlasının gerçek anlamda saf olmadığı halde %80′den fazlasının “saf bal” adı altında satıldığını biliyor muyuz ?
- Görmüş olduğu ısıl işlem yada içerdiği katkı maddeleri ile aslında kristalize (donması) olması önlenmiş süzme balların üzerinde yine de kristalize olabilir yazdığını biliyor muyuz ?
- Ülkemizde satılan bal ve diğer arı ürünlerinin bir kısmının ithal (özellikle Çin ve güney Amerika) olduğunu biliyor muyuz ?

Bal ile ilgili bildiklerimiz ;
- Saf olan ya da olmayan her bal herhangi bir önleyici işleme tabi tutulmamış ise kristalize (donma) olabileceğini, bunun saflığında ya da kalitesinde bir gösterge olmadığını biliyor muyuz ?
- Balda bir standart olmadığını biliyor muyuz ? Aynı kovandan alınan iki balın farklı tat, kıvam, renk ve kalitede olabilceğini biliyor muyuz ?
- Gıda kodeksine göre yapılan tahliller ile, aslında saf olmayan balların standartlara uygunluk belgesi alabildiğini biliyor muyuz ?
- Balın saflığını en iyi ve neredeyse tek bilen kişinin balı üreten olduğunu biliyor muyuz ? Hiçbir satıcı balın nasıl üretildiğini görmeden balın saf olduğunu garanti edemez . Biliyor muyuz ?
- Sivas Balı, Anzer Balı, Hakkari Balı, x yerin balı şeklinde ifadelerin aslında hiçbir şey ifade etmediğini biliyor muyuz ?
- Çiftlik balı diye bir kavramın olmayacağını biliyor muyuz ? Ya da birşey ifade etmediğini..
- Balın renginin (Siyah, Sarı, kahve vs) kalite ve saflık açısından birşey ifade etmediğini biliyor muyuz ? Bu tamamen zevk ve tercih meselesidir.
- Tek bir üründe maximum ve minimum fiyat aralığının en fazla olduğu ürünün Bal olduğunu biliyor muyuz ? kg’mı 7 TL den 600 – 700 TL ye kadar değişen fiyatlarda bal temin etmek mümkün.

Arı ürünleri ;
Arının tek ve en değerli ürününün bal olmadığını biliyor muyuz ? Polen, Arı sütü, propolis herbirisi ayrı ayrı öneme ve değere sahiptir.
Arısütü’nün çok az elde edilen bir ürün olduğu halde kg ile satıldığını biliyor muyuz ?

Ham Bal Nedir :
Ham bal (Raw honey) kovandan alındıktan sonra (doğal yöntemlerle süzme hariç) hiçbir işleme tabi tutulmamış olan baldır. Ülkemizde piyasaya sürülen balların çok çok büyük kısmı “ham bal” değildir. Balın saf olduğunu göstermez.

Saf Bal:
Organik, saf, kalite belgeli gibi süslü sözlere bir kenara bırakalım, Saf bal tanımı şöyledir ve bunu üreticiden başka birisinin bilmesi, anlaması pek mümkün değildir.
“Balın üretimi ve paketlenmesi esnasında hiç bir şekilde ve miktarda katkı verilmeden üretilmiş baldır” . Ancak balın saf olması, ham bal olması yeterli şartlar değildir. Balın kalitesi şunlara bağlıdır;

- Aldığımız balın saf (yukarıda tanımladığımız anlamda) ve ham bal olması gerekli.
- Yer yörenin balı ayrı bitki özleri ve çiçeklerden üretileceği için aslında hepsinin kendine özgü bir kalitesi vardır. Ancak özellikle doğu, kuzeydoğu anadolu ve iç anadolunun yüksek kesinlerinde üretilen balların
biraz daha iyi bir karışıma sahip olduklarını söyeyebiliriz.
- Bal üretilen bölgede tarım arazisi olmamalı, zira ne kadar doğal olursa olsun ilaçlama etkisi olabilir.
- Bal üretilen bölgenin yerleşim ve karayolu bölgelerinden uzakta olması önemlidir.
- Pek dikkat edilmez ancak taban balı dediğimiz en alttaki kovanın balının alınmaması önemlidir. (Arılara verilen ilaçlar bu kovanda verildiği için etkileşim olabilir)

Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere satıcıların çok çok büyük bir kısmı balın nasıl üretildiğini görmezler, yapılan tahliller, geleneksel yöntemler ve diğerleri bir balın kalitesini/saflığını anlamak için pek yeterli değildir. Bu işte, bilinçli tüketiciden daha önemli olan bilinçli üreticiler olması gerekliliğidir.

Kısa kısa balın faydaları

Arılar tarafından hala gizemi çözülememiş çok sayıda mucizeyi içeren bir şekilde üretilirken sağlığımıza kattığı faydalar ve soframıza getirdiği lezzet açısındanda eşşiz bir gıda. Çok açıdan balın faydalarını yazdık, değerlendirdik. Bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar bir yana bin yıllardır artık kabül görmüş faydaları sayısızdır.  Genellikle balın bir ilaç olarak düşünülmesi ve kısa sürede şifa beklenmesi yanlışı içerisine düşebiliyoruz. En iyi bal bile olsa bir ilaç olarak değil, insan sağlığına sayısız faydası olan bir gıda olarak  düşünmek daha doğru olur. Sadece hasta olduğumuzda iyileşmek için değil, sağlığımızda düzenli tüketerek bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkıda bulunmalıyız. Ancak sadece ülkemizde değil dünyanın hemen her yerinde, bu değerli ve insanların özellikle sağlıkları için tercih ettikleri  gıda ayırdedilmesi zor olduğu için ciddi anlamda suistimal edilmektedir. Bu nedenle balın faydalarını bilmekten öte bal tüketimi ve tercihi konusunda bilinçli olmak gerekli. Ülkemizde üretilen ve satılan balların %95′inden fazlası gerçek ve %100 saflıkta olmamakla birlikte en az yarısı insan sağlığı için fayda sağlamaktan çok uzaktır.  Balın faydalarını kısa kısa özetlemek gerekirse ;

  • Zekayı açar.
  • Ilık suyla şerbet yapılıp içilirse kuvvetli bir müshil olur.  7 dk’da kana karışır. (daha fazla…)

Önemli Duyuru !

Sitemizi kurduğumuz 2008 yılından beri sürekli olarak bal tüketicilerini bilinçlendirmeye çalıştık. Websitemizin değişik sayfalarında bir çok kez belirttiğimiz gibi malesef ülkemizde üretilen balların büyük bir kısmı katkılı veya sahte bal. Sizleri de de bu konuda uyarmaya çalışıp , bu çok değerli gıdanın bile istismar edilip rant kapısı yapıldığını ifade ettik.

Son günlerde ortaya çıkan ve medyada yer alan haberler , ayrıca yetkili kurum ve kuruluşların yaptıkları açıklamalar bütün bu ifadelerimizi haklı çıkarmaktadır. Böylesine mucizevi bir gıda ticari met’a haline getirilerek, halkımız kandırılmaya çalışılmaktadır.

Lütfen renkli broşürlere , cafcaflı reklamlara , kampanyalara , bire dört veren fırsatlara aldanmayın. Bal ya gerçektir ya da değildir. Gerçek bal , üreticisi için de tüketicisi için de bir kampanya malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir. Bizler Gerçekbal üreticileri olarak daima katkısız %100 doğal bal ürettik. Fiyat politikası olarak da ticari bir amaç taşımadan üretimimizin sürekliliğini sağlayacak geliri elde edebilmek adına en uygun fiyatları belirledik. Bundan sonra da sizlerin desteğiyle doğru bildiğimiz bu yolda yürümeye devam edeceğiz.  Reklam,  kampanya ve toptan bal satışı yapmayacağız.

Saygılarımızla.
www.gercekbal.com

Saf, Ham ve Organik Bal

Dğerli ziyaretçilerimiz,  Öğretmenlik mesleğimizin yanı sıra, 40 yılı aşkın bir süredir hiç bir ticari kaygımız olmadan elimizden geldiğince hep aynı anlayışla oldukça sınırlı sayıdaki kovanlarımız ile arıcılık yapmaktayız.  Bununla birlikte yerli ve yabancı (özellikle bilimsel çalışmalardan) kaynaklardan da faydalanarak arıcılık ve arı ürünleri hakkındaki bilgilerimizi sitemiz vasıtası ile paylaşarak bal ve diğer arı ürünleri tüketicilerini bilinçlendirmek için gayret ediyoruz.  Özellikle bize gelen mesajlarda ve görüşmelerimizde  ziyaretçilerimizin  ”gerçekten ürettiğiniz bal saf mı, biz kimseye inanamıyoruz” ve benzeri şekilde ifadeleri dikkatimizi çekiyor. Bu nedenle diğer yazılarımızda da belirttiğimiz bazı hususları biraz toparlamak istiyoruz ;  

Saf Bal, Gerçek bal, organik bal ve benzer ifadeler bizce “üretim aşamasından, tüketicinin eline geçene kadar hiç bir işlem görmemiş (kaynatılmamış vs), içine ek katkı konmamış (aroma, reçelimsi şuruplar vs) , arılara; kek, şeker vb takviye hiçbir miktar ne nedenle  yapılmamış, bal mevsiminde arıya ilaç verilmemiş, tarım ve yerleşim birimlerinden yeteri miktarda uzak olan bölgede üretilmiş” bal için kullanılmalıdır.  Kısaca 1000 yıl önce üretilen bal ne ise o dur.  Bunun yanında balın üretildiği bölgeye, arıların cinsine vb etkenlere göre balın kalitesi değişir.

Arıcının yanına gizlice gidip arıya bir katkı vs verip vermediğini görmekten ya da kendi balınızı üretmekten başka bir şekilde balın saf olduğunu alamanız pek mümkün değildir.  Basit tahlil yöntemleri sadece baldaki bazı değerlere bakarak sonuç verir ve buna göre çoğu bal saf çıkar.  Neden 13 TL’ye (toptan alırsanız 8-9TL) bal varken 150-200 TL ye’de bal satılır ve fiyatı ne olursa olsun hepsi saf diye satılır.  O zaman bu fark neden ? Şunu biliyoruz 8-10 TL’ye toptan bal alıp yol kenarlarında saf diye 50 TL’ye satılır.  Neden ? Çünkü tüketicinin bunu anlaması zordur, nasıl anlayabilirsiniz ki ?  Saf bal üretmek ciddi emek ister, ciddi risk içerir eğer geçiminizi arıcıktan sağlıyorsanız (hiç bal üretemeyebilirsiniz şartlara göre) ve en önemlisi ciddi vicdan ister.  Çoğu arıcı kendi ailesine kendi ürettiği balı yedirmez neden ? Şuna benzer, bazı marka otomobili satan firma sahiplerine bakarsanız BMW, Mercedes’e biner  neden sattıkları marka arabaya binmezler ? Çünkü ticaret başka, tüketim başkadır. 

Balın görünüşü, tadı, kokusu kıvamı vs aldatıcıdır.   Bizim aynı yıl, aynı kovandan aldığımız iki çerçeve balın tadında fark varken,  piyasaya sürülen balların çoğunun tadı sonradan eklenen aroma sayesinde standarttır. 

 Türkiye’de pek bilinmez ancak gelişmiş ülkelerde “RAW HONEY”  ve “PURE HONEY” kavramı vardır.  Raw yani Ham bal, arıcının kovandan aldığı balın hiçbir süreçten geçmeden tüketiciye ulaşmasıdır. Süzme ya da petekli olması farketmez.  Ancak piyasadaki balların büyük kısmı rafta balların kristalize olmaması için kaynatılmış olur. Bu işlem balın değerini ciddi ölçüde düşürür.  Pure honey ise bala aroma, mısır şurubu vs reçelimsi katkıların verilmediğini ifade eder ancak rafta kristalize olmaması için işlem görmüş olabilir.  Gerçekbal olarak bizim doğal önerimiz tükettiğimiz balın RAW yani HAM bal olmasıdır.

Bahsettiğimiz üzere bal alırken güvenmekten başka pek bir çare yok.  Her arıcı kendi balına saf der, kimse sattığı bala katkılı demez, %3-%5 saf bal üretilirken balların %100′ü saf oluyor piyasada.  Bizim, ailemizin, bizi tanıyanların işi çok kolay çünkü bir güven dertleri yok.  Bizim işimiz çok kolay çünkü ticari bir kaygımız yok. Balımız satılmasa bile biz, ailemiz ve torunlarımız bol bol yiyor.   Geçen yıl üretmiş olduğumuz bal Mart-Nisan gibi tükenmişti ve Eylül ayına kadar kimse bizden bal alamadı.  Oysaki çevremiz arıcı dolu istediğimiz kalitede ve fiyatta bal bulup bunu pazarlayabilirdik.  Aynı şekilde toptan bal talebi geliyor, 1 ton, 3 ton, 20 ton gibi.  Kimseye toptan bal vermedik ve vermeyiz, zaten bu kadar üretimimiz yok.  Diğer bal satan , üreten yerlerden aynısını isteseniz ne olur sizce ? 

Biz arısütü ve polen almayız arılarımızdan (saf bal üretimi yaptığımız için arı için çok gerekli). 2-3 kg civarı propolisimiz vardı, hiç bir ücret almadan ve bal alsın almasın ihtiyacı olduğunu söyleyenlere birer miktar ücretsiz gönderdik. Kimseden propolis için ücret talep etmedik . Propolis’in kg’mı  kalitesine göre değişmekle birlikte 2-6 bin TL dir ve propolisimiz bitmek üzeredir.

Bunu bu açıklıkla belirtmemizin nedeni malesef  bala, arıcıya olmayan güvendir. Bundan nasibimizi almak istemeyiz. Biz arılarını gezdiren yılda 2-3 defa bal üreten arıcılardan değiliz. Yılda bir defa ve tek yerde bal üretiriz.  Emin olmak isteyen ziyaretçilerimiz istedikleri zaman ziyaret edebilirler ve nasıl üretildiğini görebilirler, istedikleri kovanları kontrol edebilirler. (Temmuz-Ağustos arası bal üretimi olur onun dışında bal üretimi olmaz.).   Her arıcıyı bu açıklıkla ziyaret edemezsiniz.)

Saygılarımızla.