Share |
 0535 677 52 49 (Münür Hoca)   gercekbal@gmail.com   İletişim Formu
 Bal    Polen    Propolis    Karakovan  
Polen hakkında herşey, www.gercekpolen.com


Değerli Ziyaretçilerimiz,  
Kendi çapımızda ürettiğimiz ve her ne nedenle olursa olsun en ufak katkı içermeden ürettiğimiz ballarımızı sipariş vererek temin edebilir ve gerçek bal tatmış olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Saf, Ham ve Organik Bal

Dğerli ziyaretçilerimiz,  Öğretmenlik mesleğimizin yanı sıra, 40 yılı aşkın bir süredir hiç bir ticari kaygımız olmadan elimizden geldiğince hep aynı anlayışla oldukça sınırlı sayıdaki kovanlarımız ile arıcılık yapmaktayız.  Bununla birlikte yerli ve yabancı (özellikle bilimsel çalışmalardan) kaynaklardan da faydalanarak arıcılık ve arı ürünleri hakkındaki bilgilerimizi sitemiz vasıtası ile paylaşarak bal ve diğer arı ürünleri tüketicilerini bilinçlendirmek için gayret ediyoruz.  Özellikle bize gelen mesajlarda ve görüşmelerimizde  ziyaretçilerimizin  ”gerçekten ürettiğiniz bal saf mı, biz kimseye inanamıyoruz” ve benzeri şekilde ifadeleri dikkatimizi çekiyor. Bu nedenle diğer yazılarımızda da belirttiğimiz bazı hususları biraz toparlamak istiyoruz ;  

Saf Bal, Gerçek bal, organik bal ve benzer ifadeler bizce “üretim aşamasından, tüketicinin eline geçene kadar hiç bir işlem görmemiş (kaynatılmamış vs), içine ek katkı konmamış (aroma, reçelimsi şuruplar vs) , arılara; kek, şeker vb takviye hiçbir miktar ne nedenle  yapılmamış, bal mevsiminde arıya ilaç verilmemiş, tarım ve yerleşim birimlerinden yeteri miktarda uzak olan bölgede üretilmiş” bal için kullanılmalıdır.  Kısaca 1000 yıl önce üretilen bal ne ise o dur.  Bunun yanında balın üretildiği bölgeye, arıların cinsine vb etkenlere göre balın kalitesi değişir.

Arıcının yanına gizlice gidip arıya bir katkı vs verip vermediğini görmekten ya da kendi balınızı üretmekten başka bir şekilde balın saf olduğunu alamanız pek mümkün değildir.  Basit tahlil yöntemleri sadece baldaki bazı değerlere bakarak sonuç verir ve buna göre çoğu bal saf çıkar.  Neden 13 TL’ye (toptan alırsanız 8-9TL) bal varken 150-200 TL ye’de bal satılır ve fiyatı ne olursa olsun hepsi saf diye satılır.  O zaman bu fark neden ? Şunu biliyoruz 8-10 TL’ye toptan bal alıp yol kenarlarında saf diye 50 TL’ye satılır.  Neden ? Çünkü tüketicinin bunu anlaması zordur, nasıl anlayabilirsiniz ki ?  Saf bal üretmek ciddi emek ister, ciddi risk içerir eğer geçiminizi arıcıktan sağlıyorsanız (hiç bal üretemeyebilirsiniz şartlara göre) ve en önemlisi ciddi vicdan ister.  Çoğu arıcı kendi ailesine kendi ürettiği balı yedirmez neden ? Şuna benzer, bazı marka otomobili satan firma sahiplerine bakarsanız BMW, Mercedes’e biner  neden sattıkları marka arabaya binmezler ? Çünkü ticaret başka, tüketim başkadır. 

Balın görünüşü, tadı, kokusu kıvamı vs aldatıcıdır.   Bizim aynı yıl, aynı kovandan aldığımız iki çerçeve balın tadında fark varken,  piyasaya sürülen balların çoğunun tadı sonradan eklenen aroma sayesinde standarttır. 

 Türkiye’de pek bilinmez ancak gelişmiş ülkelerde “RAW HONEY”  ve “PURE HONEY” kavramı vardır.  Raw yani Ham bal, arıcının kovandan aldığı balın hiçbir süreçten geçmeden tüketiciye ulaşmasıdır. Süzme ya da petekli olması farketmez.  Ancak piyasadaki balların büyük kısmı rafta balların kristalize olmaması için kaynatılmış olur. Bu işlem balın değerini ciddi ölçüde düşürür.  Pure honey ise bala aroma, mısır şurubu vs reçelimsi katkıların verilmediğini ifade eder ancak rafta kristalize olmaması için işlem görmüş olabilir.  Gerçekbal olarak bizim doğal önerimiz tükettiğimiz balın RAW yani HAM bal olmasıdır.

Bahsettiğimiz üzere bal alırken güvenmekten başka pek bir çare yok.  Her arıcı kendi balına saf der, kimse sattığı bala katkılı demez, %3-%5 saf bal üretilirken balların %100′ü saf oluyor piyasada.  Bizim, ailemizin, bizi tanıyanların işi çok kolay çünkü bir güven dertleri yok.  Bizim işimiz çok kolay çünkü ticari bir kaygımız yok. Balımız satılmasa bile biz, ailemiz ve torunlarımız bol bol yiyor.   Geçen yıl üretmiş olduğumuz bal Mart-Nisan gibi tükenmişti ve Eylül ayına kadar kimse bizden bal alamadı.  Oysaki çevremiz arıcı dolu istediğimiz kalitede ve fiyatta bal bulup bunu pazarlayabilirdik.  Aynı şekilde toptan bal talebi geliyor, 1 ton, 3 ton, 20 ton gibi.  Kimseye toptan bal vermedik ve vermeyiz, zaten bu kadar üretimimiz yok.  Diğer bal satan , üreten yerlerden aynısını isteseniz ne olur sizce ? 

Biz arısütü ve polen almayız arılarımızdan (saf bal üretimi yaptığımız için arı için çok gerekli). 2-3 kg civarı propolisimiz vardı, hiç bir ücret almadan ve bal alsın almasın ihtiyacı olduğunu söyleyenlere birer miktar ücretsiz gönderdik. Kimseden propolis için ücret talep etmedik . Propolis’in kg’mı  kalitesine göre değişmekle birlikte 2-6 bin TL dir ve propolisimiz bitmek üzeredir.

Bunu bu açıklıkla belirtmemizin nedeni malesef  bala, arıcıya olmayan güvendir. Bundan nasibimizi almak istemeyiz. Biz arılarını gezdiren yılda 2-3 defa bal üreten arıcılardan değiliz. Yılda bir defa ve tek yerde bal üretiriz.  Emin olmak isteyen ziyaretçilerimiz istedikleri zaman ziyaret edebilirler ve nasıl üretildiğini görebilirler, istedikleri kovanları kontrol edebilirler. (Temmuz-Ağustos arası bal üretimi olur onun dışında bal üretimi olmaz.).   Her arıcıyı bu açıklıkla ziyaret edemezsiniz.)

Saygılarımızla.

Gerçek Bal Hakkında

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Malesef ülkemizdeki bal üretiminin çok büyük bir oranı katkılı bal olarak gerçekleşmektedir. Piyasada bulunan ballar ; gerçek bal , hakiki bal , karakovan balı , saf bal , doğal bal vs adı altında satılmakta ancak çoğunluğu şeker&glikoz katkılı olarak sunulmaktadır. Bununla birlikte bu doğal gıdanın saflığının nasıl anlaşılacağı, balın neden kristalize olduğu, balın faydaları konusunda her zaman soru işaretleri olmuştur.  Gercekbal.com sitesi sayesinde arıcılık ve bal üretimi ile ilgili tecrübelerimizi paylaşarak safbal üretiminin ve tüketiminin farkındalığını oluşturabilmek en büyük arzumuzdur.   

Asıl mesleğimiz olan öğretmenliğin verdiği dürüstlük ve güven içerisinde , 1969 yılından beri en doğal haliyle bal üretmeye devam ediyoruz. Ancak üretimimiz sınırlı miktarda olabilmektedir. Çünkü saf bal üretimini zorlaştıran koşullar vardır. Özellikle, üretime uygun bir arazinin bulunması  , doğal şartların (başta mevsimsel) uygun olup olmaması ve arazi üzerine konabilecek kovan sayısı önemlidir. Saf bal üretimi yapan bir arıcının olumsuz şartlar nedeniyle bazı seneler sıfıra yakın bal üretimi bile olabilir. Bu da ticari olmadığı için bal üretimi yapan arıcılar katkı maddesi ile bal üretme yoluna gitmişlerdir.

Neden saf bal üretiyoruz ?

Ticari bir kaygımız olmamakla birlikte bizler öncelikli olarak kendi ailemiz için bal üretimi yapmaktayız. Üretimimizin ihtiyacımızdan fazla olması durumunda bunu çevremizle ve 2008 yılından beride internet üzerinden “gerçek balın” ne olduğunu bilen değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayız. Geçim kaynağımız arıcılık olmadığı için hiç bal üretememek bize o yıl baldan mahrum kalma dışında bir zarar vermez… 

Balımız gerçekten saf mı ?

Herkes sattığı bala saf der ve basit tahlillerle katkılı ballara dahi saf belgesi alınabilir. Bal üretimi sahteciliğe ve kötü niyete çok açıktır, denetimi zordur. Biz mevsim şartları iyi olsun kötü olsun hiç bir nedenle ve hiçbir miktarda katkı kullanmayız. Ayrıca üretim yaptığımız bölgenin florası düşünüldüğünde Türkiye’de üretilebilecek en kaliteli ballardan birisini ürettiğimizden şüphemiz yok. Bunu balı nasıl ürettiğimizi görmeden, ispat etmek tabiki zordur. Ürettiğimiz bal tükendiğinde yeni sezona kadar bekliyor ve satış yapmıyoruz. Oysaki bal ticareti yapanlardan yılın 12 ayı bal bulabilirsiniz. Ayrıca toptan bal satışı yapmayız. Çünkü biz balımızı mümkün olduğunca farklı noktaya ulaştırmak isteriz.

  • Başka arıcıların balını satmayız, (İstesek tonlarca ve her kalitede bal temin edebiliriz.) başka arıcılara bal yemeleri için bal sattığımız olur..
  • Balımız olmadığında ya da tükendiğinde bir sonraki üretim sezonuna kadar bal satışı yapmayız.
  • Bizden aldığınız ballarda sırlanmamış ballar olabilir. Biz arı nsıl bıraktıysa o şekilde balı alırız. (Arıcıların çoğu katkı ile çerçeveleri tamamlatır)
  • Balımıza her türlü kefil oluruz. (İstenilen tahlil yapılabilir)
  • İstenildiğinde Temmuz-Ağustos döneminde gelip nasıl üretim yaptığımızı görebilirsiniz.

Nerede Üretiyoruz ?

Arı kovanlarımız Sivas’ın Zara içesinde, yerleşim yerlerinden uzakta,  en güzel bitki örtüleri içinde,  çeşitliliğin çok yüksek (yüzlerce, kimisi onbinlerce diye abartır, olsa bile arının tercih ettiği çiçekler bellidir. ) ve tarımsal alanlardan çok uzak olan (ilaçlama açısından önemlidir) 2000 metre yükseklikteki bir bölgede bulunmaktadır. Bu nedenle ürettiğimiz balların saflığının yanında, çiçek ve bitki florasının getirdiği kalite ve lezzet harmonisi oldukça yüksektir ve kesinlike zirai ilaçlardan etkilenme söz konusu değildir. gercekbal.com’da kendi üretimimiz haricindeki hiçbir balın teminini yapmamaktayız. Bu nedenle sınırlı sayıdaki üretimimiz gelen yoğun talepler nedeniyle kısa sürede tükenmektedir. 

gercekbal.com sitesinde arıcılık ve bal üretimi ile ilgili detaylı bilgileri bulabileceğinizi umuyoruz. Dilediğinizde detaylı bilgi almak, her türlü görüş, düşünce, istek ve önerinizi paylaşmak isterseniz bizleri aramaktan veya mail atmaktan lütfen çekinmeyiniz.( Arıların bulunduğu yerde telefon her noktada çekmediğinden mail gönderebilirsiniz. )

Saygılarımızla.

İstek , duygu , düşünce veya sipariş için lütfen gercekbal@gmail.com adresine mail atınız. Kısa sürede cevap verilecektir.

Gerçek bal üretimini gerçekleştirdiğimiz kovanlarımızı fotoğraflarda görebilirsiniz. Daha fazlası için resimler menüsünü kullanabilirsiniz.

Katkısız Bal Olur mu?

Bu soruya peşinen vereceğimiz cevap evet kesinlikle olur.

 

Arıcılar , hem arılarının daha kuvvetli olması ,  hem de daha çok bal üretimi yapabilmek için , arılarına besin takviyesi olarak şeker veya şekerli katkı maddeleri vermektedirler.   (daha fazla…)

Türkiye’de Arıcılık

Arıcılık, Türkiye’de ata mesleği olarak uzun yıllardan beri yapılmaktadır. Arıcılığın gelişmesinde bilgi ve tecrübenin yanı sıra, teknik ve bilimsel çalışmalar da önemli rol oynar.

(daha fazla…)