Gerçek Bal


Gerçek Bal katkısız baldır , saftır , doğaldır , organiktir , eşsizdir

Asıl mesleğimiz olan öğretmenliğin verdiği dürüstlük ve güven içerisinde , 1970 yılından beri en doğal haliyle bal üretmeye devam ediyoruz. Ancak üretimimiz sınırlı miktarda olabilmektedir. Çünkü saf bal üretimini zorlaştıran koşullar vardır. Özellikle, üretime uygun bir arazinin bulunması  , doğal şartların (başta mevsimsel) uygun olup olmaması ve arazi üzerine konabilecek kovan sayısı önemlidir.
 
Saf bal üretimi yapan bir arıcının olumsuz şartlar nedeniyle bazı seneler sıfıra yakın bal üretimi bile olabilir. Bu çok sürdürülebilir bir durum olmadığı için de maalesef ülkemizdeki bal üretiminin çok büyük bir oranı katkılı bal olarak gerçekleşmektedir. Piyasada bulunan ballar ; gerçek bal , hakiki bal , karakovan balı , saf bal , doğal bal vs adı altında satılmakta ancak çoğunluğu arılara şeker şerbeti , glikoz şurubu veya mısır şurubu yedirilerek elde edilmektedir.
 
Bununla birlikte bu doğal gıdanın saflığının nasıl anlaşılacağı, balın neden kristalize olduğu, balın faydaları konusunda her zaman soru işaretleri olmuştur. Sitemizde arıcılık ve bal üretimi ile ilgili tecrübelerimizi paylaşarak saf bal üretiminin ve tüketiminin artmasını , bilinçli tüketicilere hakiki bal farkındalığı kazandırmayı amaçlamaktayız.
 
Balın gerçek olup olmadığını tadından, kokusundan veya renginden anlamak çok zordur. Balın gerçekliği ancak yapılan analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hatta yapılan analizler dahi çoğu kez balın saf olup olmadığını anlamak konusunda yetersiz kalmaktadır. Bir çok arıcı arılarına şeker şerbeti , glikoz şerbeti veya mısır şurubu yedirmektedir. Arı bu şerbetleri yiyerek enzimleri ile bal ürettiği için sonuçta arı tarafından üretilen ama doğallıktan uzak bal elde edilir. Bu sebeple tüketeceğiniz balı kesinlikle güvendiğiniz bir yerden , mümkünse direkt üreticiden almanızı tavsiye ediyoruz.

 

Gerçek Bal  , arıların km'lerce genişlikteki arazide binlerce çiçek ve bitkiyi dolaşarak topladığı bitki özlerini enzimleriyle bala çevirmesi ile elde edilir.