Nerede Üretiyoruz ?


Sivas'ın Zara ilçesinde, Kösedağ eteklerinde bal üretiyoruz

Arı kovanlarımız ; Sivas'ın Zara ilçesinde, Kösedağın 1991 metre rakımlı eteklerinde bulunuyor. Yerleşkemiz çiçek ve bitki florası açısından Türkiye'nin en iyi bölgelerinden birisidir. Üretim yaptığımız yer için fotoğraf galesindeki resimlere bakabilirsiniz. Çevremizde doğal olmayan herhangi bir tarım arazisi bulunmamaktadır. En yakın yol (İlçeler arası) 20 km'dir. Bizim bal üretimimiz için en büyük etken mevsimler şartların bal üretimi için uygun olup olmamasıdır. Örneğin hava çok yağışlı olursa arılar bal yapmaya çıkamaz , çok sıcak olursa yine çıkamazlar , çok soğuk olursa yine çıkamazlar , herşey yolunda olsa bile yeterince yağmur yağmaz ise bal bitkileri arazide yeterince yetişmez ve yine arılar bal yapamazlar.

 

Hem böylesine geniş uygun arazileri bulmak hem de mevsimsel şartlara bu derece bağlı kalmak nedeniyle hemen hiçbir bal üreticisi bu ticari riske girmemekte ve uygun bir yerde arılara % 90 oranında şeker-glikoz şerbeti yedirerek bal üretmektedir. Ticari bir kaygı taşımadığımız için biz bu riski alabiliyoruz. Bizim için elde edeceğimiz kazancın , bir sonraki sene biraz daha fazla miktarda bal üretimi yapmamızı sağlayacak hazırlık için kaynak oluşturması yeterlidir. Kazancımız ile her geçen sene , kalitemizi aynı tutarak ve üretim miktarımızı biraz daha yükseltiyoruz. Nihai amacımız ; müşterilerimizin bal ihtiyaçlarına yıl boyunca kesintisiz cevap verebilmektir. 

İstek , duygu , düşünce veya sipariş için lütfen gercekbal@gmail.com adresine mail atınız. Kısa sürede cevap verilecektir.

Gerçek bal üretimini gerçekleştirdiğimiz kovanlarımızı fotoğraflarda görebilirsiniz. Daha fazlası için resimler menüsünü kullanabilirsiniz. 

Arı kovanlarımız Sivas’ın Zara içesinde, yerleşim yerlerinden uzakta,  en güzel bitki örtüleri içinde,  çeşitliliğin çok yüksek (yüzlerce, kimisi onbinlerce diye abartır, olsa bile arının tercih ettiği çiçekler bellidir. ) ve tarımsal alanlardan çok uzak olan (ilaçlama açısından önemlidir) 1991 metre yükseklikteki bir bölgede bulunmaktadır