Taze Polen

Çiçeklerden elde edilmiş bir sağlık kaynağı
270 (tükendi) TL
    250 gr

Her işçi arının bahar aylarında yaptığıdır çiçeklerden ya da çiçek veren bitkilerden nektar ve polen toplamak. Arı poleni insanların tüketimi açısından çok büyük önem taşıyan bir çok vitaminle ve besin değeri yüksek maddelerle yüklenmiştir.

Çoğumuz alerjiye neden olan havada uçuşup giden toz parçacıkları olarak düşünürüz bu gizemli, küçük varlıkları. Oysaki dünyamızdaki yaşam döngüsünün temellerinden biri olan polenler büyük mucize ve gizemleri de beraberinde taşırlar. Bir bitkinin çiçeğindeki polenlerin içinde muhafaza edilen spermlerin rüzgar ya da başta arılar olmak üzere böcekler vasıtası ile taşınarak başka bir bitkinin çiçeğinin içindeki yumurtaları döllemesi başlı başına bir mucizenin sayısız defa tekrarını sağlar. Bir diğer gizemli ve özel varlık olan arıların gözüyle polenleri ve bir başka bakış açısıyla insan sağlığı için polenin ne ifade ettiğini incelemeye ne dersiniz ?

 [Devamını okumaya başlamadan önce fotoğrafa dikkatlice bakınız ve ne gördüğünüzü biraz düşününüz]  Polenler bir çok eklem bacaklının önemli besin kaynaklarından birisidir. Arılar ise bunların başında gelir. Özellikle ilkbahar dönemlerinde çiçekten çiçeğe gezen arıların topladıkları polenleri ayakları ile taşıdıklarını görmek mümkündür. Taşıdıkları bu polenleri önceden hazırladıkları peteklerdeki yerlerine oldukça düzgün bir şekilde yerleştirirler. Öyle ki asla farklı çiçeklerin polenlerini birbirlerine karıştırmazlar ancak peteklerdeki yerlerine farklı çiçek polenlerini kat kat koyarak inanılmaz bir görüntüyü oluşturmayı da başarırlar. Topladıkları bu polenler yavru arıların beslenerek yaza, bal mevsimine çok daha güçlü hazırlanmalarını sağlarlar. Aslında bu mucizenin önemli bir parçası da polenlerin nasıl korunduğudur. Arılar peteklere yerleştirdikleri polenleri propolisten ürettikleri incecik bir zar tabaka ile kaplayarak koruma altına alırlar. Çıplak gözle bakıldığında, bu tabakanın altında gizlenen renk cümbüşünü fark etmek o kadar kolay değilken, flaş yada yüksek ışık bu renk cümbüşünün görünmesini sağlar. Doğal olarak böyle bir renk cümbüşünü bir arada yakalamak için mevsimin doğru zamanı ve bitki florasının çok geniş olduğu bir bölgeye ihtiyaç olduğu aşikardır.

Eski dönemlerde Yunan ve Romalılar “hayat veren toz” olarak isimlendirmişlerdir. Geçmişten günümüze kadar hemen hemen tüm toplumlarda arı ve arı ürünleri ilgi çekmiş hem sağlık hem güzellik için ayrı bir yere sahip olmuşlardır. Bilimin gelişmesi ise bu ürünlerin kimyasal analizlerinin yapılmasını kolaylaştırmakla birlikte doğada en fazla farklı madde içeren gıdanın polen olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle içerdiği B vitamini ve çok sayıdaki minarelin arılar kadar insan sağlığı açısından da önemli olduğu artık bilinen bir gerçektir.  Bu nedenle son dönemlerde arılardan toplanan polenler raflardaki yerini almıştır.  Diğer arı ürünlerinde olduğu gibi polen kalitesi de çok değişkenlik göstermektedir. Polen toplanan çiçeklerin çeşit sayısının fazlalığı ve bu çiçeklerin cinsi kalitede belirleyici unsurdur.

Her işçi arının bahar aylarında yaptığıdır çiçeklerden ya da çiçek veren bitkilerden nektar ve polen toplamak. Arı poleni insanların tüketimi açısından çok büyük önem taşıyan bir çok vitaminle ve besin değeri yüksek maddelerle yüklenmiştir.  Bu mükemmel gıda için özellikle polene karşı allerjisi olan çok sayıda kişinin bulunduğunu ve tüketirken bunu göz ardı etmemek gerektiğini bilmek gerekir.

 

 

 

Diğer Ürünler

Saf Petek Bal

Saf Petek Bal

  • 670 (tükendi) TL
  • 1 kg
Saf Karakovan Balı

Saf Karakovan Balı

  • 790 (tükendi) TL
  • 1 kg
Saf Süzme Bal

Saf Süzme Bal

  • 670 TL
  • 1 kg
Taze Polen

Taze Polen

  • 270 (tükendi) TL
  • 250 gr