Taze Polen (100 gr)

25 TL

Sipariş
Kategory: Gerçek Bal Etiketler: Polen Yöre: İç Anadolu Miktar: 100 gr

Çoğumuz allerjiye neden olan havada uçuşup giden toz parçacıkları olarak düşünürüz bu gizemli, küçük varlıkları. Oysaki dünyamızdaki yaşam döngüsünün temellerinden biri olan polenler büyük mucize ve gizemleri de beraberinde taşırlar. Bir bitkinin çiçeğindeki polenlerin içinde muhafaza edilen spermlerin rüzgar ya da başta arılar olmak üzere böcekler vasıtası ile taşınarak başka bir bitkinin çiçeğinin içindeki yumurtaları döllemesi başlı başına bir mucizenin sayısız defa tekrarını sağlar. Bir diğer gizemli ve özel varlık olan arıların gözüyle polenleri ve bir başka bakış açısıyla insan sağlığı için polenin ne ifade ettiğini incelemeye ne dersiniz ?

 [Devamını okumaya başlamadan önce fotoğrafa dikkatlice bakınız ve ne gördüğünüzü biraz düşününüz]  Polenler bir çok eklem bacaklının önemli besin kaynaklarından birisidir. Arılar ise bunların başında gelir. Özellikle ilkbahar dönemlerinde çiçekten çiçeğe gezen arıların topladıkları polenleri ayakları ile taşıdıklarını görmek mümkündür. Taşıdıkları bu polenleri önceden hazırladıkları peteklerdeki yerlerine oldukça düzgün bir şekilde yerleştirirler. Öyle ki asla farklı çiçeklerin polenlerini birbirlerine karıştırmazlar ancak peteklerdeki yerlerine farklı çiçek polenlerini kat kat koyarak inanılmaz bir görüntüyü oluşturmayı da başarırlar. Topladıkları bu polenler yavru arıların beslenerek yaza, bal mevsimine çok daha güçlü hazırlanmalarını sağlarlar. Aslında bu mucizenin önemli bir parçası da polenlerin nasıl korunduğudur. Arılar peteklere yerleştirdikleri polenleri propolisten ürettikleri incecik bir zar tabaka ile kaplayarak koruma altına alırlar. Çıplak gözle bakıldığında, bu tabakanın altında gizlenen renk cümbüşünü fark etmek o kadar kolay değilken, flaş yada yüksek ışık bu renk cümbüşünün görünmesini sağlar. Doğal olarak böyle bir renk cümbüşünü bir arada yakalamak için mevsimin doğru zamanı ve bitki florasının çok geniş olduğu bir bölgeye ihtiyaç olduğu aşikardır.

Eski dönemlerde Yunan ve Romalılar “hayat veren toz” olarak isimlendirmişlerdir. Geçmişten günümüze kadar hemen hemen tüm toplumlarda arı ve arı ürünleri ilgi çekmiş hem sağlık hem güzellik için ayrı bir yere sahip olmuşlardır. Bilimin gelişmesi ise bu ürünlerin kimyasal analizlerinin yapılmasını kolaylaştırmakla birlikte doğada en fazla farklı madde içeren gıdanın polen olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle içerdiği B vitamini ve çok sayıdaki minarelin arılar kadar insan sağlığı açısından da önemli olduğu artık bilinen bir gerçektir.  Bu nedenle son dönemlerde arılardan toplanan polenler raflardaki yerini almıştır.  Diğer arı ürünlerinde olduğu gibi polen kalitesi de çok değişkenlik göstermektedir. Polen toplanan çiçeklerin çeşit sayısının fazlalığı ve bu çiçeklerin cinsi kalitede belirleyici unsurdur.

 

Her işçi arının bahar aylarında yaptığıdır çiçeklerden ya da çiçek veren bitkilerden nektar ve polen toplamak. Arı poleni insanların tüketimi açısından çok büyük önem taşıyan bir çok vitaminle ve besin değeri yüksek maddelerle yüklenmiştir.  Bu mükemmel gıda için özellikle polene karşı allerjisi olan çok sayıda kişinin bulunduğunu ve tüketirken bunu gözardı etmemek gerektiğini bilmek gerekir.

Arılar besin zincirinin en güçlü ve önemli adımı olan polenleri çiçeklerden topladıktan sonra bunları onların nekratlarıyla karıştırarak bir dönüşüme uğratarak polenin bir besin maddesi halini almasını sağlarlar. Bu aslında balın oluşumu kadar önemli ve bir o kadar inanılmaz bir olaydır. Bu nedenle sadece pollen olarak değil “Arı Poleni” olarak anmak daha doğru olacaktır. Bir parça arı poleni içerisinde aslında 300-500 bin pollen tozu mevcuttur. Arı poleni içeriğine bakıldığında aslında binlerce bioaktif içeriğin olduğu görülür. Bunlar, enzimler, karotenler, yağ asidi esansı, amino asitler, doğal selat mineraller, tüm vitamin kompleksleri, lipit elementler ve insane vücudu için çok çok önemli olan antioxidantlardan fenol (karbolik asit) ve polifenol önemlidir.  Antioxidan ve doğal içerikleri açısından değerlendirildiğinde portakal, kivi, çilek, böğürtlen, kiraz , üzüm, elma, erik gibi diğer çok önemli diye bildiğimiz antioxidanlardan onlarca kat daha faydalıdır. Arı poleni içeriği itibari ile değerlendirildiğinde dünyadaki en fazla bileşime sahip olan ve kesinlikle super besin olarak adlandırılan bir gıdadır.

Polen nasıl elde edilir ?

Polenlerin kovandan alınmasından sonra kullanıma hazır hale getirilmesinde genellikle iki yöntem uygulanır.

Birinci yöntemde kovandan alınan polenler dondurucuya konarak saklanır. Taze, hidratlı arı poleni son derece bozulmaya elverişlidir. Bu nedenle tazeliğini koruması için dondurucuda olması son derece önemlidir.

Diğer yöntem ise , toplanan polenlerin dehidre (kurutma) edilmesidir. Bu yöntem biraz vakit almasına rağmen herhangi bir dondurma işlemine gerek duymaması bakımından daha elverişlidir.  Kurutulmuş olan polenin diğer bir avantajı ise suyundan arınmış olduğu için daha konsantre olmasıdır.

Dondurulmuş ya da kurutulmuş pollen tercih edilmesi farketmeksizin, sonuç aynıdır, kendinizi daha enerjik, canlı ve genellikle günboyunda iyi hissedersiniz. Polen kesinlikle doğal ve mükemmel “vitamin ve mineral” kaynağıdır.

Peki polen nelere iyi gelir, faydaları nadir,  nasıl tüketilmelidir ve alırken neye dikkat etmek gerekir (Burası önemli, aynı bal gibidir her pollen aynı değildir asla)  diğer yazılarımızı takip ediniz.